Starnutie a starostlivosť o pleť: Spoznajte rôzne typy vrások

Vaša pleť postupom času stráca elasticitu a dochádza k prirodzenému procesu starnutia pleti, v dôsledku čoho sa objavujú prevažne vrásky na čele, okolo očí a úst. Dôvodom však môžu byť aj ďalšie vonkajšie faktory a životný štýl.
Či už sa jedná o jemné linky alebo hlbšie vrásky, stávajú sa nočnou morou pre vašu krásu.
Ale odkiaľ sa vrásky vlastne berú? Spoznajte s nami jednotlivé typy vrások a zistite, ako môžete chrániť svoju pokožku pred predčasným starnutím.

Drobné vrásky vzniknuté dehydratáciou

Naše telo je z 50 – 75 % tvorené vodou. Vďaka tomu naše telesné systémy správne fungujú, vrátane dermis. Bez dostatočného množstva vody sa preto pokožka nemôže efektívne regenerovať a vytvárať nové bunky – práve to následne vedie k vzniku vrások a zhoršeniu pevnosti pleti.
Pokles množstva kyseliny hyalurónovej, ktorá sa vo vrstvách kože vyskytuje prirodzene, môže nedostatok zadržiavanej vlhkosti vo vnútri pleti ešte zvýšiť.
Vrásky spôsobené dehydratáciou sa často objavujú na čele. Ako ich spoznáte? Zdvihnite obočie, prezrite si takto vytvorené vrásky a svaly opäť uvoľnite. Ak sú vrásky stále badateľné, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o vrásky vzniknuté dehydratáciou – pleť sa nevracia späť na svoje miesto.

Mimické vrásky

Od smiechu a mračenia očí až po krčenie – repetitívna činnosť našich tvárových svalov môže viesť k vzniku vrások tam, kde sa na pleti vytvárajú záhyby, a to obzvlášť vtedy, keď starneme a naša pleť stráca svoju mladistvú elasticitu. Najčastejšie sa jemné linky a vrásky vytvárajú okolo úst (vrásky od smiechu), vrásky okolo očí (kohútia stopa) a medzi obočím (mračiace vrásky).

Vrásky spôsobené prirodzeným starnutím

S vekom (zhruba od 25. roku života) pleť stráca svoju pevnosť, čo je dôsledkom poklesu tvorby kolagénu a elastínu. Pleť je ochabnutá: epidermis sa nevracia späť, ako keď bola mladšia, a do pokožky sa vrývajú úzke linky.
Tieto vrásky spôsobené vekom sa spravidla nachádzajú okolo očí, úst a na čele.
Sú menej viditeľné než ostatné vrásky, ale aj tak nie sú na našej tvári vítané.

Vrásky spôsobené spánkom

Keď spíme na boku, neustály tlak tváre a dekoltu na vankúš môže mať za následok vznik vrások.
Každý spí však prirodzene inak a strach z vrások v spánku by vám nemal brániť v tom, aby ste sa dobre vyspali. Naopak! V skutočnosti je kvalita vašej pleti úzko spojená s tým, ako ste oddýchnutí.
Bolo vedecky dokázané, že zlá kvalita spánku ovplyvňuje vzhľad pokožky, takže vyzeráme (a nielen sa cítime) unavení. Štúdie dokonca poukazujú na to, že ženy, ktoré spia počas noci menej než 5 hodín, vykazujú viac prirodzených známok starnutia. Je to z toho dôvodu, že počas spánku dochádza k výraznému zvýšeniu prietoku krvi kožou, ktorý so sebou prináša potrebný kyslík a živiny do buniek a udržuje ich tak elastické.
Nedostatok spánku teda znamená, že tento proces je prerušený a naša pokožka nedostáva, čo potrebuje, čo má za následok mdlú pleť s badateľnejšími vráskami.

Vrásky spôsobené ďalšími faktormi

Negatívny vplyv na tvorbu vrások a starnutie pleti má napríklad aj fajčenie (prevažne tvorba vrások okolo úst), stres a vystavovanie pleti slnečnému žiareniu.

Ako fajčenie ovplyvňuje vrásky?

Vedecký výskum je zriedkakedy jednotný, ale pokiaľ ide o fajčenie a vrásky, výsledky sú jednoznačné: tabakový dym spôsobuje predčasné starnutie pokožky. Jedna štúdia dokonca odhaduje, že 10 rokov fajčenia zodpovedalo rozdielu vo vzhľade zhruba o 2,5 roka (1). Nikotín totiž narúša produkciu kolagénu, ktorý udržuje našu pokožku elastickou. Keď koža postráda pružnosť, nevracia sa tak ľahko späť do polohy po pohyboch tváre a postupne sa tvoria vrásky.

Ako predísť vráskam a ako ich zmierniť

Najlepší spôsob, ako vznik vrások oddialiť alebo ako vrásky zmierniť, ak ich už máte, je prevencia v podobe dodržiavania pravidelnej rutiny starostlivosti o pleť vrátane fotoprotekcie (používanie UVA/UVB ochrany počas celého dňa).
Vyskúšajte na vrásky určenú radu Liftactiv, napríklad ikonický krém Liftactiv Collagen Specialist a bojujte tak účinne proti vráskam a strate kolagénu v pleti. V ponuke nájdete aj nočné krémy a koncentrované séra pre maximálny účinok.
Využiť môžete aj lokálne ošetrenie vrások invazívnymi a neinvazívnymi metódami ako sú antioxidanty, kyselinami (napríklad retinolom) a kyselinou hyalurónovou. Tieto zložky pomáhajú znižovať a predchádzať starnutiu pokožky tým, že prispievajú k zvýšeniu kolagénu – proteínu, ktorý naša pokožka potrebuje, aby zostala odolná a bez vrások.
Pravidelnou aplikáciou anti-agingovej kúry a jej kombináciou so zdravým životným štýlom (kvalitný spánok, nízky stres a vyhýbanie sa fajčeniu, používanie SPF ochrany) môžete prispieť k podpore regenerácie pokožky a znížiť riziko vzniku predčasných vrások.

Zdroje: [1] Krutmann, J. et al, 'The skin aging exposome' in Journal of Dermatological Science (2016) 85(3): pp. 152-161 [2] Chen, Y. et al, 'Brain-Skin Connection: Stress, Inflammation and Skin Aging' in Inflammation & Allergy Drug Targets (2014) 13.3: pp. 177–190

Redakcia

Náš ikonický prípravok

LIFTACTIV

B3 Sérum proti pigmentovým škvrnám
a vráskam

Séra na tvár - Default

Zníženie pigmentácie a zjednotenie odtieňa pleti 30ml

NEOVADIOL

ROSE PLATINIUM

Denné krémy - Denný krém

LIFTACTIV

COLLAGEN SPECIALIST OČNÝ KRÉM

- Default

Stimuluje produkciu 5 kľúčových kolagénov a bojuje proti 5 známkam starnutia očného okolia

LIFTACTIV

H.A. SPEVŇUJÚCI KRÉM PROTI VRÁSKAM- SUCHÁ PLEŤ

Denné krémy - Default

KOREKCIA JEMNÝCH LINIEK A VRÁSOK

Najčítanejšie

Buďte v menopauze v pohode

Menopauza je dôležité obdobie vživote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov afalošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

Prečítajte si viac

Starnutie pleti a pigmentové škvrny možno riešIť

Tmavé škvrny patria medzi najčastejšie problémy, ktoré ženy okrem vrások od určitého veku riešia. Pigmentové škvrny sa prejavujú predovšetkým na tvári, výstrihu a chrbtoch rúk. Často býva používaný výraz „starecké škvrny“, pretože kvôli nim pokožka vyzerá staršia.

Prečítajte si viac

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

Prečítajte si viac