Rozhovor s dermatológom - Prejavy menopauzy a ako s nimi bojovať
Menopauza patrí k významným míľnikom života každej z nás. Ide o prirodzený stav, kedy dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, v ktorého dôsledku sa znižuje tvorba hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré majú vplyv na celý rad procesov v ženskom tele. Medzi najvýraznejšie prejavy patrí strata pevnosti a pružnosti pokožky, ktorá môže preto vyzerať oslabená a povädnutá, a teda staršia, ako je v skutočnosti. O týchto a ďalších prejavoch menopauzy a ako s nimi bojovať, sme sa rozprávali s dermatologičkou MUDr. Ivou Obstovou.
Čo spôsobuje prípadné povädnutie kože počas menopauzy a ako je možné tomu predísť?
S vekom sa mení štruktúra aj fyziologické funkcie kože. Znižuje sa pevnosť a množstvo kolagénových aj elastických vláken, ubúda medzibunkové spojivo a kyselina hyalurónová, znižuje sa tvorba ceramidov a tukov a spomaľuje sa obnova kožných buniek. Výsledkom je suchšia a menej pružná koža a objavujú sa rozšírené žilky a pigmentácia. Pretože tieto zmeny nastávajú pozvoľne už od zhruba 30. roku veku, možno ich spomaliť pravidelnou starostlivosťou o pleť.
Aké vplyvy pôsobia na pleť? A ako je možné udržiavať ju v najlepšej kondícii?
Jednak je tu určitá genetická dispozícia, ktorá určuje nástup obdobia všetkých uvedených zmien. Ešte dôležitejšie sú však faktory životosprávy, t. j. strava, fajčenie, chronický stres, pobyt v znečistenom ovzduší, nadmerná expozícia UV žiarenia a pod. To všetko ovplyvňuje výsledný vzhľad pleti. Optimálne je teda upraviť tieto vonkajšie vplyvy a pridať vhodnú kozmetickú starostlivosť, ktorá uspokojí všetky potreby vašej pleti.
Ako pripraviť pleť na menopauzu?
Samotnej menopauze predchádza tzv. premenopauzálna fáza, kedy už dochádza v celom organizme k určitým mikroskopickým zmenám v štruktúre a vo funkciách tkanív. Na menopauzu sa teda nemusíme nijako zvlášť pripravovať, stačí si len všímať určité signály tela. Čo sa týka pleti, odporúčame postupne prejsť na krémy s hutnejšou textúrou, s obsahom antioxidantov, kyseliny hyalurónovej atď. Je vhodné vyvarovať sa agresívnejších foriem starostlivosti o pleť, napríklad aplikácii silnejších peelingov alebo tzv. dermarolerov.
Redakcia