Odborné rady od expertov Vichy, ako žiť počas menopauzy lepšie
Hovorili sme s koučkou jogy, výživovou špecialistkou a profesorkou šťastia o tom, ako žiť počas menopauzy lepšie. Cvičte, objavte svoj vnútorný zen, upravte svoj jedálniček a rozhodnite sa byť šťastná!
Inštruktorka a koučka v oblasti jogy: Jane Mountain
„Joga síce nie je všeliek, to platí aj pre obdobie menopauzy, ale pravidelné cvičení je jedným zo zásadných spôsobov, ako sa vyrovnať s nepríjemnými symptómami. Problémy so spánkom, návaly tepla, bolesť a výkyvy estrogénu môžu počas menopauzy úroveň stresu vystreliť do závratných výšin. Na zmiernenie stresu môže výborne zafungovať hlboké dýchanie alebo predýchanie pri pomalých regeneračných sériách jogových póz. Joga tiež zlepšuje pohyblivosť kĺbov a pružnosť svalov. Ranná prax môže pomôcť zmierniť siliace bolesti. Vďaka niekoľkým pozdravom slnku s následnou krátkou meditáciou pred spaním omnoho ľahšie zaspíte, môžete tak zmierniť i celkové problémy so spánkom.” Jane Mountain, zakladateľka Adventure Yoga
Vďaka joge môžete pociťovať menšiu chuť do jedlo a na cigarety. Joga Vám pomôže lepšie zvládať emócie, zlepšuje funkciu mozgu, pamäť, koncentráciu a cibrí myšlienky. Dáva Vám pevnú pôdu pod nohami a zmierňuje prípadnú agresivitu. Ponúka pozitívnejší pohľad na svet, navracia vnútorný pokoj a mier a sebavedomie!
Joga v období menopauzy nie je všeliek, ale pravidelné cvičenie je jedným zo zásadných spôsobov, ako sa vyrovnať so symptómami.
Jane Mountain
Výživová špecialistka: Sandra Greenbank
Výživová poradkyňa Sandra Greenbank sa špecializuje na plodnosť a zdravie žien. Podelí sa s nami o svojich top 5 tipov.
1. Do jedálnička zaraďte fytoestrogény
„Rastlinné hormóny známe pod označením fytoestrogény sú slabé rastlinné estrogény, ktoré sú obsiahnuté v mnohých potravinách rastlinného pôvodu – napr. v sóji a ľanovom semienku, v ovse, cíceri, jablkách či mrkve. Tieto potraviny vyvažujú hladiny estrogénu: majú estrogénny účinok v prípade, že máte estrogénu nedostatok, alebo estrogén blokujú, pokiaľ sa v organizme objavuje jeho nadbytok. Ak do svojho jedálnička zaradíte sóju, konzumujte ju najlepšie v tradičnom fermentovanom stave. Do polievok, dusených pokrmov, ryže alebo omáčok môžete primiešať miso pastu, tá je veľmi chutná!“
2. Navýšte množstvo vlákniny
„Vaše telo sa starých hormónov zbavuje pri prechode črevami. Pokiaľ nedôjde k efektívnemu vylúčeniu estrogénu, je absorbovaný späť do tela. Jedálniček s vysokým obsahom vlákniny pomôže tieto hormóny odstrániť a zlepšiť tak hormonálnu rovnováhu.”
3. Vyhnite sa kofeínu, alkoholu a korenenému jedlu
„Kofeín, alkohol a korenené jedlá môžu prispievať k návalom tepla. Pozorujte teda symptómy a pokiaľ máte pocit, že sa s konzumáciou týchto pochutín zhoršujú, radšej sa im vyhnite!“
4. Navýšte príjem omega 3 mastných kyselín
Mnoho žien sa pokúša schudnúť tak, že zo svojej stravy vyradia tuky. To však môže viesť k nedostatku esenciálnych mastných kyselín, najmä omega 3 mastných kyselín. Dôsledkom je suchá pleť, štiepenie nechtov, lámanie vlasov, únava, depresia, bolesť kĺbov, suchosť očí, nedostatok motivácie, ťažkosti s chudnutím, zabúdanie, bolesť pŕs. Všetky tieto symptómy môžu byť pripisované aj menopauze. Stojí za to zvážiť kvalitné doplnky stravy s obsahom rybieho tuku, pretože naša strava všeobecne obsahuje nedostatok omega 3 mastných kyselín.
5. Pozor na chemické látky narúšajúce činnosť endokrinných žliaz (EDC)
Expozícia endokrinným disruptorom býva spájaná so skorším nástupom menopauzy*.
Je absolútne nemožné vyhnúť sa všetkým chemikáliám, bolo by ale dobré expozíciu chemikáliám aspoň zmierniť, kedykoľvek je to možné. Môžete napríklad nakupovať mäso, mliečne produkty a zeleninu v bio kvalite. Vyraďte ryby z chovu alebo jedzte menšie ryby, u ktorých je menšia pravdepodobnosť, že v sebe majú nakumulované toxíny. Kupujte netoxické čistiace prostriedky a aviváže. Pite filtrovanú vodu, neuchovávajte jedlo v plastových nádobách, nepoužívajte plastové nádoby pri ohreve v mikrovlnnej rúre. Riady s nepriľnavými povrchmi radšej nahraďte riadmi z nehrdzavejúcej ocele alebo smaltu. To by som mimochodom odporučila všetkým!”
* http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0116057
Profesorka šťastia: Dr. Florence Servan-Schreiber
„Môže Vám to pripadať úplne samozrejmé, ale šťastie nenájdete náhodou. Je potrebné, aby ste si vytvorili svoje vlastné,“ tvrdí profesorka šťastia Florence Servan-Schreiber. Vysvetľuje, že naša kapacita šťastia je z 50 % predprogramovaná (vplyvom génu 5HTT), 10 % je dané vonkajšími vplyvmi a 40 % záleží na tom, ako veci interpretujeme.“ Nie je to o tom, čo sa nám deje, ale o tom, ako pristupujeme k tomu, čo sa nám deje. Jej rada? „Pokiaľ chcete mať lepší život, alebo čo najlepší (…), kým budete premýšľať o zmene, pokúste sa v svojom dni nájsť tri veci, za ktoré sa cítite vďačná. Vďačnosť nám umožňuje nielen užiť si náš súčasný život, ale tiež žiť dlhšie, a to až o 7 rokov.“
Šťastie nenájdete náhodou, vytvorte si ho.
Dr Florence Servan-Schreiber
Redakcia