Návaly tepla sú jedným z mnohých nepríjemných symptómov sprevádzajúcich menopauzu. V tomto článku naša dermatologička Karolina Kopeć vysvetľuje hlavné dôvody, prečo k návalom tepla dochádza, a má pre Vás tiež tipy, ako s nimi bojovať.
Váš mozog telu v podstate hovorí, že je mu teplo, aj keď to tak nie je. Na ten impulz telo adekvátne reaguje: potením, nepríjemnými pocitmi, nespavosťou… Ide teda o to telu povedať, že zas tak teplo nie je a schladiť ho. To sa ľahko povie, že? My vieme, tiež sme si tým prešli.
Príčiny a symptómy návalov tepla počas menopauzy, aký vplyv majú na Vašu pleť?
Vaša pleť pri návaloch sčervená a súčasne sa často potíte – my vieme, veľmi pekná kombinácia.
Ženy môžu často zažívať aj tachykardiu a po odznení návalu aj mrazenie. Návaly mávajú rôznu pravidelnosť a intenzitu.
Nočné potenie môže v niektorých prípadoch vyústiť do nespavosti. Možno si poviete, čo to má čo robiť s mojou pleťou? Nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok však narúšajú biologické procesy v koži ako napríklad správne fungovanie kožnej bariéry, ktorá tak nie je schopná zaisťovať požadovanú úroveň hydratácie a regenerácie.
Tieto biologické poruchy môžu mať negatívny dopad na kvalitu pleti, tá je potom mdlá, nezjednotená, suchá, začervenaná, citlivá, ochabnutá a objavujú sa na nej jemné linky a vrásky.
Dr. Karolina Kopeć
Je preto nevyhnutné sa o pleť pred spaním správne starať, pretože práve noc je pre zdravie a krásu pleti zásadná!
Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko návalov tepla: fajčenie a obezita
Čo môžete preventívne urobiť pre zmiernenie častých a intenzívnych návalov tepla:
- znížiť konzumáciu kávy, čaju a alkoholu;
- prestať fajčiť;
- udržiavať v byte nižšiu teplotu;
- pri nástupe návalu tepla na tvár nastriekať termálnu vodu v spreji alebo použiť chladivý vankúšik (k dispozícii v lekárni);
- nosiť voľné oblečenie z bavlny alebo hodvábu (to je tá sexi časť, takže podľa nás rozhodne neváhajte!);
- dať si studenú sprchu alebo kúpeľ namiesto teplej.
Zmeny na pleti počas menopauzy sú viditeľné rovnako ako návaly tepla, čo môže mať neblahý vplyv na Vaše sebavedomie. A čo im teda radšej zabrániť, hm?
Dr. Karolina Kopeć