Návaly tepla v menopauze: príčiny, symptómy a ako sa s nimi vyrovnať

Návaly tepla sú jedným z mnohých nepríjemných symptómov sprevádzajúcich menopauzu. V tomto článku naša dermatologička Karolina Kopeć vysvetľuje hlavné dôvody, prečo k návalom tepla dochádza, a má pre Vás tiež tipy, ako s nimi bojovať.

Váš mozog telu v podstate hovorí, že je mu teplo, aj keď to tak nie je. Na ten impulz telo adekvátne reaguje: potením, nepríjemnými pocitmi, nespavosťou… Ide teda o to telu povedať, že zas tak teplo nie je a schladiť ho. To sa ľahko povie, že? My vieme, tiež sme si tým prešli.

Tieto biologické poruchy môžu mať negatívny dopad na kvalitu pleti, tá je potom mdlá, nezjednotená, suchá, začervenaná, citlivá, ochabnutá a objavujú sa na nej jemné linky a vrásky.

Dr. Karolina Kopeć

Je preto nevyhnutné sa o pleť pred spaním správne starať, pretože práve noc je pre zdravie a krásu pleti zásadná!

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko návalov tepla: fajčenie a obezita

Čo môžete preventívne urobiť pre zmiernenie častých a intenzívnych návalov tepla:

  • znížiť konzumáciu kávy, čaju a alkoholu;
  • prestať fajčiť;
  • udržiavať v byte nižšiu teplotu;
  • pri nástupe návalu tepla na tvár nastriekať termálnu vodu v spreji alebo použiť chladivý vankúšik (k dispozícii v lekárni);
  • nosiť voľné oblečenie z bavlny alebo hodvábu (to je tá sexi časť, takže podľa nás rozhodne neváhajte!);
  • dať si  studenú sprchu alebo kúpeľ namiesto teplej.

Zmeny na pleti počas menopauzy sú viditeľné rovnako ako návaly tepla, čo môže mať neblahý vplyv na Vaše sebavedomie. A čo im teda radšej zabrániť, hm?

Dr. Karolina Kopeć

Redakcia

Náš ikonický prípravok

NEOVADIOL

Phytosculpt

Denné krémy - Default

Najčítanejšie

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

Prečítajte si viac