Menopauza: všetko o Vašej pleti a hormonálnych zmenách

Misiou Laboratórií Vichy je poskytovať vedecké podklady a všetky dostupné historické poznatky, pokračovať vo výskume a ďalej prehlbovať znalosti, ktoré s obdobím menopauzy súvisia.

Chceme ženy sprevádzať ich každodenným životom a dobudúcna im zaistiť tie najlepšie vedecké informácie.

Priekopník v oblasti starostlivosti o pleť v období menopauzy

Laboratóriá Vichy od roku 1992 skúmajú špecifiká pokožky v období menopauzy s cieľom sprevádzať a podporovať ženy počas tohto špecifického momentu.
Značka Vichy je v tejto oblasti priekopníkom. Skúma, definuje a popisuje nielen vizuálne zmeny, ale tiež dekóduje, identifikuje a vysvetľuje biologické mechanizmy, ktoré stoja za zmenami kože v tomto období.
Vďaka hlbokým poznatkom a moderným vedeckým metódam môže pleťová starostlivosť vôbec prvýkrát kompenzovať vplyv menopauzy na starnutie pokožky a obnoviť tak komfort a sebavedomie žien. 

ČO SA DEJE S PLEŤOU V OBDOBÍ MENOPAUZY?

U žien v období postmenopauzy rozlišujeme 3 typy klinických zmien, ktoré sú typicky spájané so starnutím pleti: atrofiu, ochabovanie a suchosť pleti. Pozrime sa bližšie na každý z týchto problémov.

Na úrovni epidermis

Následkom spomalenia obnovy keratinocytov dochádza k nahromadeniu starých keratinocytov, znižuje sa syntéza lipidov, čím je narušené fungovanie kožnej bariéry a objavuje sa suchosť pokožky. Dochádza k pomalšej deskvamácii pokožky a ku zmene viditeľných vlastností vrchnej vrstvy kože (stratum corneum). Pleť je mdlá a nažltlá.

Na úrovni dermo-epidermálneho spojenia

Počas procesu starnutia sa epidermálne spojenie splošťuje a postupne stráca svoje zvlnenie. Expresia kolagénu VII klesá a jeho produkcia v tele už nie je zaistená. Strata kolagénu VII je rýchlejšia pri pokožke poškodenej slnkom, jeho nedostatok môže zapríčiniť stratu súdržnosti rôznych vrstiev kože. Ide totiž o hlavnú stavebnú bielkovinu, ktorá ukotvuje spojivové vlákna zaisťujúce súdržnosť medzi epidermis a dermis. Komunikácia a výmena živín medzi epidermis a dermis je obmedzená, dochádza k narušeniu kožnej homeostázy a mechanických vlastností kože.

Na úrovni dermis

Množstvo a veľkosť fibroblastov sa zmenšuje. To sa odráža na tvorbe kolagénu, elastínových vláken a glykozaminiglykánov (GAGs). Produkcia enzýmov štiepiacich kožné bielkoviny (kolagenáza a elastáza) však s vekom rastie. Je všeobecne známe, že množstvo kolagénu s vekom klesá, zároveň sa znižuje rozpustnosť kolagénových molekúl a menia sa aj ich mechanické vlastnosti. Starnutie ľudských fibroblastov je sprevádzané znížením syntézy kolagénu, zatiaľ čo syntéza nekolagénových bielkovín zostáva bezo zmeny. Elastínové vlákna tiež prechádzajú zmenami: sú jemnejšie, strácajú svoju orientáciu, chýbajúca hydratácia mení ich pružnosť, čo vedie k lámaniu. Okrem zníženej syntézy kolagénu spôsobuje starnutie pokožky nestabilitu kyseliny hyalurónovej v dermis, tá potom veľmi citlivo reaguje na degradáciu niektorých enzýmov.

EXPERTÍZA SÚVISIACA S DHEA

Hormón DHEA je vo vedeckých kruhoch veľmi dobre známy. Ide o hormón mladosti, ktorý je prirodzene tvorený v ľudskom tele. Máme ho v sebe všetci, vďaka nemu naša pleť vyzerá mladá, svieža a krásna. Zistili sme, že po menopauze telo stratí 90 % DHEA, ide o jeden z hlavných dôvodov, prečo pleť stráca svoju mladosť.

Klinické štúdie popísali klinické prejavy a skladbu kože u žien v menopauze, Vichy sa zameriava na vplyv poklesu DHEA na pleť v období menopauzy.

Vedci skúmali klinický význam topickej aplikácie DHEA. Bol preukázaný jeho účinok na posilnenie epidermis, zvýšenie množstva a veľkosti mazových žliaz, zmiernenie papierového vzhľadu pleti a celkové zlepšenie stavu pleti.

Klinické účinky pozorované v týchto dvoch štúdiách sa stali referenciou pre spracovanie novej štúdie, ktorej cieľom je osvetliť účinok topickej starostlivosti DHEA na aktiváciu génov a súvisiacich bielkovín.

DHEA je pre mnohých záhadou, preto osvetľujeme najčastejšie otázky, ktoré s týmto hormónom súvisia:

AKÉ KLINICKÉ ÚČINKY MÁ POKLES HORMÓNOV V OBDOBÍ MENOPAUZY?

Klinické známky hormonálneho starnutia boli popísané pred niekoľkými rokmi: atrofia, ochabovanie kožného tkaniva a vysušovanie pokožky – to sú 3 hlavné klinické zmeny spojené s poklesom hormónov počas menopauzy.

Pokožka je zasiahnutá na všetkých úrovniach:
- Syntéza lipidov v epidermis sa spomaľuje, výsledkom je zmena funkcie kožnej bariéry a suchosť pokožky. Pokožka sa horšie obnovuje, je celkovo mdlá a suchá.
- Dochádza k splošteniu dermo-epidermálneho spojenia, zníženej produkcii kolagénu typu VII, čo následne vedie k zníženiu homeostázy pokožky, horšej komunikácii a výmene medzi epidermis a dermis.
- V dermis dochádza vplyvom poklesu produkcie kolagénu, elastínu a glykozaminoglykánov (GAGs) k zníženiu hustoty pleti a k jej ochabovaniu.

KDE SA O HORMONÁLNOM STARNUTÍ MÔŽEM DOZVEDIEŤ VIAC?

S cieľom porozumieť príčine klinických prejavov vykonal L'Oréal Research pre značku Vichy výskum. Zistilo sa, že pokožka starnúcich žien sa na biologickej úrovni* vyznačuje výrazným poklesom produkcie kožného mazu (-57 %), znížením viskoelasticity a nárastom kožných záhybov.
V roku 2011 sme znalosti súvisiace s pokožkou žien v období menopauzy ešte prehĺbili.  Druhá štúdia identifikovala bielkoviny podieľajúce sa na hormonálnom starnutí: proces deskvamácie je spomalený, dochádza k väčšej diferenciácii keratinocytov, čím je ovplyvnená homeostáza epidermis. 
* Labrie F Study-  Knowledge of the skin of menopausal women, 58 women

ČO JE DHEA?

DHEA (dehydroepiandrosterón či prasterón) je steroidný hormón produkovaný od 7. roku života nadobličkami. Práve v nadobličkách sú syntetizované všetky pohlavné hormóny, ktoré regulujú veľké množstvo aspektov súvisiacich s biológiou kože. DHEA je prekurzorom hormónov, a je preto dôležitým faktorom pre homeostázu ľudského tela, najmä kože.
Produkcia DHEA dosahuje svoj vrchol okolo 25. roku, a potom s vekom klesá. V 70 rokoch máme v tele iba 10 % jeho maximálneho množstva.

PREČO SA ZAUJÍMAŤ O DHEA? AKÚ ÚLOHU DHEA ZOHRÁVA PRI STARNUTÍ KOŽE?

Značka Vichy preukázala znalosť biologických mechanizmov hormonálneho starnutia pokožky, začala sa teda ďalej zaujímať o úlohu DHEA pri starnutí pleti.
Najskôr bolo preukázané, že DHEA je zásadným hormónom pre udržanie mladistvej pleti. Klinický vplyv obnovy DHEA (pri orálnom užívaní) bol skúmaný s cieľom zistiť, či tento hormón môže kompenzovať a zastaviť známky starnutia. Štúdia ukázala, že došlo k:
-    Zlepšeniu kožného mazu a hydratácie
-    Zmierneniu pigmentácie
-    Zosilneniu epidermis

Následne bol skúmaný klinický vplyv topickej aplikácie DHEA na zosilnenie epidermis, zvýšenie počtu a veľkosť mazových žliaz, zmiernenie papierového vzhľadu pokožky a celkové zlepšenie stavu pleti.
Klinické účinky pozorované v rámci týchto dvoch štúdií sa stali referenčným základom pre novú štúdiu (genomickú a proteomickú), ktorej cieľom bolo posúdiť vplyv DHEA na aktiváciu génov a súvisiacich bielkovín.

Genomická štúdia odhalila, že pri aplikácii DHEA sú stimulované gény podieľajúce sa na proliferácii keratinocytov, zatiaľ čo gény podieľajúce sa na diferenciácii sú utlmené. To je jasný dôkaz regulácie homeostázy epidermis. Na úrovni dermis spôsobuje topická aplikácia DHEA zvýšenú expresiu génov podieľajúcich sa na štruktúre dermis.
Tieto pozorovania boli potvrdené proteomickou štúdiou, ktorá preukázala, že došlo k zvýšeniu expresie kolagénu typu I a III a HSP 47.

Vichy preto označilo DHEA ako kľúčový hormón, ktorý je schopný reaktivovať zásadné markery mladistvej pleti, ktorá je ovplyvnená poklesom hormónov v období menopauzy.

Redakcia

Náš ikonický prípravok

NEOVADIOL

Phytosculpt

Denné krémy - Default

Najčítanejšie

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

Menopauza je veľmi osobná cesta, ktorá je úzko spojená s génmi a rodinným dedičstvom. Aj tak však na nás pôsobí aj séria vonkajších faktorov. Tieto vonkajšie faktory je možné ovplyvniť prostredníctvom vhodnej ošetrujúcej rutiny. Pozrite sa na tie najlepšie tipy.

Prečítajte si viac