Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?
Menopauza sa objavuje zvyčajne medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.
Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.
Čo sa teda vlastne deje na biologickej úrovni?
Prvé štádium menopauzy (perimenopauza) môže trvať rok, celý proces potom trvá až 5 rokov. Na jeho konci telo funguje úplne odlišne. S príchodom štyridsiatky začína klesať počet folikulov vo vaječníkoch. Prvou reakciou tela je pokus o prepracovanie folikulov, výsledkom je potom nadprodukcia estrogénov. Tento fenomén sa vzápätí otočí, produkcia estrogénu sa postupne znižuje, kým folikuly nezmiznú. Koniec tohto procesu sa vyznačuje ukončením menštruácie.
Premenopauza: aké sú prvé symptómy?
Telo je riadené hormónmi. Bez tohto paliva končí menštruácia, šanca prirodzeného otehotnenia mizne a začínajú sa objavovať aj ďalšie dočasné aj trvalé fyzické symptómy – tie sa však u každej ženy líšia.
Zvyčajne platí, že hneď ako prekročíte štyridsiatku, zaznamenáte niektoré symptómy ako nepravidelný cyklus, dlhšiu menštruáciu a väčšie krvácanie, zhoršenie premenštruačného syndrómu, citlivosť pŕs, ťažké nohy, zadržiavanie vody a vyššiu dráždivosť. Symptómy sú rôzne, je ich veľa a môžu byť nepríjemné! Nemáme pre Vás ale len zlé správy. Stojí za to sa zmieniť, že ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu si túto prechodnú fázu možno ani nevšimnú.
Zmenia mi symptómy menopauzy život?
Našťastie máme odpovede na to, ako prečkať menopauzu bez toho, aby Vám symptómy zničili život. Či už sa stretávate s návalmi tepla (poraďte sa s lekárom) alebo prechádzate na zdravší životný štýl (je na čase prestať fajčiť, obmedziť alkohol a začať správne jesť), môžete podniknúť veľa krokov k tomu, aby ste opätovne získali svoju rovnováhu. Vyvážený jedálniček, vitamíny a dobrá spánková rutina sú súčasťou nového, lepšieho životného štýlu, aby ste sa zas cítili skvelo.
„Prechod“
Termín „menopauza“ bol prvýkrát použitý v roku 1816 francúzskym lekárom Charlesom de Gardanne. Odvtedy však získal o niečo priateľskejší eufemizmus, a to „prechod“. Aj keď sa o menopauze stále príliš nehovorí (alebo je to dokonca tabu), vo Vichy veríme, že ide o nový krok v živote každej ženy a je potrebné o menopauze hovoriť.
Ako viete, že ste v menopauze
Keď skončí zmätok ohľadne perimenopauzy, nastane nová kapitola. Po roku bez menštruácie je tu menopauza a nastáva fáza postmenopauzy. Niektoré symptómy ako návaly tepla a výkyvy nálad miznú a objavujú sa iné – od osteoporózy, straty chuti na sex až po zmeny Vašej figúry.
Aj keď neexistuje žiadny všeliek, ktorý by Vás zázračne zbavil všetkých symptómov, nie každá žena zažije všetky nežiaduce prejavy. A aj keď sa tomu nevyhneme, prvým krokom na ceste k novej životnej etape je pochopiť, čo sa vlastne deje.
Redakcia