Losos: zdravé tuky pre vyplnenie pleti
Pre tých z nás, ktorý túžia po žiarivej a zdravej pleti (takže všetci) , by mal byť losos na prvom mieste nákupného zoznamu.
Požiadali sme dermatologičku Dr. Ninu Roos a špecialistu na výživu Raphaela Grumana , aby sa s nami podelili o svoje odborné tipy, ako pripraviť všetkými obľúbenú tučnú rybu, a vysvetlili nám, prečo je pre krásnu pleť tak dôležité prijímať dostatok omega 3 mastných kyselín.
Dajte si ryby : Ako losos pomáha hydratovať pleť
Dermatologička Dr. Nina Roos tvrdí, že pre hydratáciu pleti je losos jednou z najúčinnejších prírodných surovín. Podobne ako avokádo sú tučné ryby ako losos a makrela nabité prirodzene sa vyskytujúcimi mastnými kyselinami vrátane omega 3. Tieto mastné kyseliny pomáhajú zachovať prirodzenú funkciu kožnej bariéry a maximalizujú retenciu vody pre viac vyplnenú a mladistvejšie vyzerajúcu pleť. Módna návrhárka Victoria Beckham, ktorá otvorene hovorí o svojom boji s akné, prisahá na lososa ako na spôsob, ako upokojiť svoju pleť. Losos má relatívne málo kalórií a je neuveriteľne bohatým zdrojom bielkovín, čo stimuluje tvorbu kolagénu – ten pleti dodáva nielen mladistvý vzhľad, ale je zdravý tiež pre chrupavky a spojivové tkanivo vnútri nášho tela. Skvelými zdrojmi bielkovín s podobnými benefitmi pre organizmus sú i ďalšie suroviny ako ďalšie tučné ryby, orechy a repkový olej. Nevieme, ako pre vás, ale pre nás je to určite inšpirácia - je načase vyhrnúť si rukávy a zamieriť do kuchyne.
Ako uvariť lososa. Čím nižšia teplota tým lepšie
Existuje asi milión spôsobov, ako pripraviť lososa, a preto sme požiadali špecialistu na výživu Raphaela Grumana , aby sa s nami podelil o svoje tipy, ako z tejto neuveriteľne univerzálnej suroviny získať čo najviac. Všetci dobre poznáme klasický spôsob pečenia lososa v alobale, ale podľa Raphaela je dôležité predovšetkým sledovať teplotu grilu či rúry. Pre zachovanie čo najviac omega 3 mastných kyselín zabaľte filet či steak z lososa do alobalu alebo papiera na pečenie s trochou oleja a pečte asi 15 minút pri nízkej teplote (140°C) . Získate tak vlhké, šťavnaté kúsky ryby, ktoré sa rozpadnú na vidličke. Pokiaľ lososa budete pripravovať pri príliš vysokej teplote, bude tuhý a vysušený, s drasticky zníženým množstvom esenciálnych mastných kyselín – a to nieje práve ideálny výsledok po tom, čo v kuchyni strávite prípravou jedla toľko času.
Redakcia