OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Ktorým potravinám by ste sa mali počas menopauzy radšej vyhnúť?

Príliš sladké, príliš slané, príliš vysoký obsah tuku – vyberte si. Dobrou správou je, že nie je nutné tieto pochutiny z jedálnička úplne vyradiť, lepšie je ich príjem upraviť.

Ktorým potravinám by ste sa mali počas menopauzy radšej vyhnúť?

Osteoporóza postihuje jednu
z troch žien v období menopauzy (2).

Vo všeobecnosti platí, že nezdravé veci, ktoré pre Vás neboli vhodné predtým, pre Vás nie sú vhodné ani teraz! 

Existuje mnoho štúdií, ktoré u žien v období perimenopauzy dokumentujú riziko metabolických ochorení (napr. cukrovka alebo metabolický syndróm), kardiovaskulárnych chorôb (dyslipidémia, hypertenzia), rakoviny pŕs a osteoporózy (1).

Ako asi tušíte, na trhu je mnoho produktov, ktoré Vám môžu pomôcť, ale tiež množstvo výrobkov, ktoré môžu mať negatívny dopad na Vaše zdravie. Najskôr je potrebné zamerať sa na glykemický index Vášho jedálnička. Vyhnúť by ste sa mali potravinám s vysokým glykemickým indexom (GI > 65) (3). 

Pozor na glykemický index

Glykemický index
Určuje mieru zvýšenia krvného cukru v percentách v porovnaní s konzumáciou rovnakého množstva sacharidov
vo forme čistej glukózy.

Čo je glykemický index? Určuje mieru zvýšenia krvného cukru v percentách v porovnaní s konzumáciou rovnakého množstva sacharidov vo forme čistej glukózy (4). Podstatná však nie je iba hodnota tohto indexu uvedená na potravinách. Glykemický index zvyšuje aj drvenie a mletie obilných zŕn, vysoký glykemický index tak majú napr. corn flakes zo spracovanej múky. K zvýšeniu glykemického indexu prispieva aj vysoká teplota a čas úpravy. Glykemický index bielej ryže pripravovanej tradičným spôsobom má hodnotu 64, pokiaľ ryžu rozvaríte, dosahuje hodnota glykemického indexu 90. Tuky spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka a tráviaceho traktu, predlžujú tým trávenie aj absorpciu sacharidov. Glykemický index sa líši aj pri zrelom ovocí a zelenine.


Zrelé banány tak majú vyšší glykemický index ako tie, ktorých šupa je ešte zelená. Z jedálnička by ste mali vypustiť aj produkty z priemyselne spracovanej múky (biely chlieb), potraviny s vysokým obsahom škrobu a malým množstvom vlákniny (zemiaky, biela ryža) a potraviny s vysokým obsahom ľahko stráviteľných sacharidov (sladkosti, torty, sušienky, sladené nápoje) (5). Strava by tiež mala mať menej soli, soľ totiž prispieva k hypertenzii a zadržiavaniu vody. Podľa súčasných odporúčaní by dospelí mali denne konzumovať menej než 5 gramov soli. Mali by ste sa teda vyvarovať: priemyselne spracovaných výrobkov, kypriaceho prášku, bujónov, instantných polievok, slaných snakov (praclíky, popcorn alebo chipsy), slaniny, údených rýb a mäsa, nakladaného ovocia a zeleniny. Vo všeobecnosti platí, že jedlá by ste mali celkovo menej soliť (6).


Pozor na tuky

Potraviny, ktoré konzumujete, môžu znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Vyhnite sa saturovaným tukom
a transmastným kyselinám.

Vzhľadom k riziku kardiovaskulárnych ochorení by ste mali venovať pozornosť typu tukov, ktoré konzumujete. Saturované tuky a transmastné kyseliny z jedálnička vylúčte. Pozor dajte na nasledujúce potraviny (prípadne sa im úplne vyhnite): mastné hovädzie, bravčové, jahňacie, hydina s kožou, párky, maslo, smotana, slanina, palmový olej, kokosový olej. Vzhľadom k vysokému obsahu saturovaných mastných kyselín a tuhých margarínov (v kocke alebo vo vaničke) dajte zbohom keksíkom a dezertom, popcornu do mikrovlnnej rúry, krekrám, fast foodu, instantným polievkam, mrazenej pizze (3).



Pozor na kofeín a vápnik

Zmiernite riziko osteoporózy – odstráňte zo svojho jedálnička kofeín.

Vobdobí menopauzy výrazne vzrastá riziko osteoporózy, preto je pre posilnenie kostí potrebné do jedálnička zaradiť adekvátny príjem vápnika. Predpokladá sa, že každodenná konzumácia vysokých dávok kofeínu sa spolupodieľa na rozvoji osteoporózy, je narušený proces hojenia kostí a dochádza k fraktúram. Je dôležité uvedomiť si, že kofeín eliminuje vápnik a horčík z tela. Dajte preto pozor na kávu a iné nápoje s obsahom kofeínu ako sóda a energetické drinky (7). Na záver pripomeňme, že potravinám s vysokým glykemickým indexom, s vysokým obsahom soli, so saturovanými mastnými kyselinami a kofeínom by ste sa mali vyhnúť.

 

Na zapamätanie

Tieto potraviny zo svojho jedálnička radšej vyraďte: ·
· Potraviny s vysokým glykemickým indexom
· Veľké množstvo soli
· Saturované mastné kyseliny
· Transmastné kyseliny
· Kofeín
Dôverujte svojmu úsudku!

ZDROJE:
[1]. Brończyk-Puzoń A, Piecha D, Koszowska A, Kulik-Kupka K, Zubelewicz-Szkodzińska B. Rola wybranych
składników odżywczych diety u kobiet w okresie naturalnej menopauzy – przegląd piśmiennictwa. Medycyna Ogólna i
Nauki o Zdrowiu, 2016, Tom 22, Nr 2
[2]. Rizzoli, R., Bischoff-Ferrari, H., Dawson-Hughes, B., & Weaver, C. (2014). Nutrition and Bone Health in Women
after the Menopause. Women’s Health, 10(6), 599–608.
[3]. Brończyk-Puzoń A, Piecha D, Nowak J, Koszowska A, Kulik-Kupka K, Dittfeld A, Zubelewicz-Szkodzińska B.
Guidelines for dietary management of menopausal women with simple obesity. Prz Menopauzalny. 2015 Mar; 14(1):
48–52.
[4]. Ciborowska H, Rudnicka A. (2007). Żywienie w otyłości (adipositas). Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego
człowieka. Warszawa. PZWL
[5]. Ukleja A. Indeks glikemiczny w żywieniu osób z cukrzycą. Polska Federacja Edukacji w Diabetologii. Magazyn
edukacyjny. Kwartał III. 2008
[6]. World Health Organisation Global Infobase. http://www.who.int/nutrition/publications/guidelines/sodium_intake/
en/
[7]. Bojarowicz H, Przygoda M. Kofeina. Cz. I. Powszechność stosowania kofeiny oraz jej działanie na organizm. Probl
Hig Epidemiol 2012, 93(1): 8-13

go to top