Čo robiť a čomu sa vyhnúť, pokiaľ chcete mať zdravo vyzerajúcu pleť
Zásadným krokom za zaručene krásnou pleťou je správne čistenie. Pozrite sa na našich TOP 5 tipov, prostredníctvom ktorých vám poradíme, čo robiť a nerobiť preto, aby vaša pleť vyzerala zdravo počas celého roka.
ČO ROBIŤ: pred čistením pleti sa odlíčte
Myslíte si, že pleť potrebuje večer iba odlíčiť? Keď na sklonku dňa otvoríte skrinku s kozmetikou pamätajte na to, že odlíčenie je iba prvým krokom k účinnému vyčisteniu pleti. Niektoré odličovače (predovšetkým tie na báze oleja) môžu na vašej pleti zanechať pocit mastnoty, zatiaľ čo samotné čistenie asi neodstráni všetok make-up. Po odlíčení odolného make-upu na očiach a/alebo perách pleť vyčistite prípravkom adaptovaným pre váš typ pleti tak, aby bola pleť dokonale čistá a pripravená na nanesenie nočného krému.
ČO ROBIŤ: pleť dôkladne vyčistite
Medzi čistou a vyčistenou pleťou je v skutočnosti veľký rozdiel. Pokiaľ patríte medzi ženy, ktoré sa príliš nelíčia, nebudete potrebovať tak intenzívnu rutinu čistenia ako kozmetické nadšenkyne. Boli by ste ale asi prekvapené, ako pleť môže poškodiť každodenná expozícia mestskému prostrediu. Iba 20 % prejavov spojených so starnutím súvisí s našimi génmi, zvyšných 80 % je zapríčinených expozomom – poškodenie spôsobené každodennými faktormi, akými sú znečistenie, UV žiarenie a nedostatok spánku. Pravidelná aplikácia prípravkov s SPF faktorom pomáha pleť chrániť, tieto prípravky sú však preslávené tým, že sa z pleti horšie odstraňujú (najmä tie so zmatňujúcou textúrou). Pre dôkladné odstránenie špiny a mastnoty z povrchu pleti vatový tampón najskôr navlhčite micelárnou vodou a prejdite ním po pleti. Následne použite čistiaci prípravok na báze oleja ako napríklad Skrášľujúci čistiaci micelárny olej od Vichy, ktorého textúra sa v kontakte s pleťou zmení na mliečny gél. Masírujte a opláchnite, potom pleť osušte – tým dokonale odstránite aj tie najodolnejšie nečistoty!
ČO ROBIŤ: rutinu prispôsobte ročnému obdobiu
Pokiaľ máte sklon k mastnej pleti a vonku sa oteplí, mali by ste svoju rutinu starostlivosti doplniť o čistiaci penivý prípravok, ktorý vám môže pomôcť s nadprodukciou kožného mazu. Mnoho prípravkov na báze vody alebo gélu totiž obsahuje adstringentné zložky (vysušujúce látky, ktoré pomáhajú riešiť problémy s mastiacou sa a mastnou pleťou). Medzi bežné adstringentné zložky patrí alkohol, uhorka alebo hamamel. A tiež ak máte vplyvom chladnejšieho počasia pleť suchšiu, hydratáciu vám pomôže doplniť prípravok čistenia s krémovou či mliečnou textúrou. To je dôležité predovšetkým pre exfoliáciu odumretých buniek.
ČO NEROBIŤ: nevyberajte prípravky, ktoré nie sú vhodné pre váš typ pleti
Každodennú rutinu starostlivosti o pleť je dobré adaptovať jednotlivým ročným obdobiam, pri voľbe správneho prípravku čistenia je však tiež zásadné zohľadniť svoj typ pleti. Tak ako by ste počas roka podľa obdobia menili prípravky líčenia, aj prípravok čistenia by sa mal vždy zamerať na hlavné problémy vašej pleti. Pokiaľ máte pleť so sklonom k akné a nedokonalostiam, zvážte, či nevymeniť tradičné odličovacie mlieko za tonikum, a hľadajte produkty s obsahom adstringentných látok ako sú ovocné kyseliny či hamamel, ktoré z pleti odstránia nadbytočný kožný maz. Suchá a šupinatá pleť má naopak ku koncu dňa sklon k dehydratácii, preto vsaďte skôr na čistiaci prípravok na báze krému, aby ste predišli jej ďalšiemu vysušeniu. Hľadať by ste mali hydratačné látky ako glycerín alebo Mineralizujúcu vodu Vichy, ktoré posilňujú funkciu kožnej bariéry. V prípade citlivej pleti skúste pleť odlíčiť jemnou micelárnou vodou, ideálne s hypoalergénnym zložením.
ČO NEROBIŤ: pleť nečistite príliš
Na konci dňa sa uistite, že je vaša pleť dôkladne vyčistená. Je to dôležité preto, aby ste zo svojej večernej rutiny starostlivosti vyťažili maximum. Pozor ale na to, aby ste pleť nečistili príliš! V lete môžete mastiacej sa pleti dopriať čistenie až trikrát denne, ale všeobecne by sme odporúčali pleť čistiť iba ráno a večer, aby ste ju nezbavili prirodzených olejov.
Redakcia