Návaly tepla sú jedným zvedľajších účinkov hormonálnych zmien – ide o najznámejšie symptómy spojené s menopauzou. Prečo k návalom tepla dochádza a čo robiť, keď sa objavia.
Až 80 % žien zažíva návaly tepla a nočné potenie, ide o najčastejšiu príčinu diskomfortu vobdobí menopauzy. K návalom tepla (alebo horúčavy) môže dochádzať už počas perimenopauzy – vobdobí pred menopauzou, ktoré sa zvyčajne objavuje priemerne päť rokov pred menopauzou (1) a až desať rokov po menopauze. Porozumenie návalom tepla je prvým krokom ktomu, aby ste sa stýmto problémom ľahšie vyrovnali.
Čo sú návaly tepla?
Nával tepla je neočakávaný, nekontrolovateľný a samovoľný pocit tepla, ktorý začína voblasti krku a tváre, často býva sprevádzaný začervenaním a potením. V niektorých prípadoch ženy uvádzajú aj zimnicu, ktorá prichádza vzápätí. Ide o denný ekvivalent často intenzívneho nočného potenia, ktoré je tiež veľmi častým prejavom menopauzy.
Návaly tepla a menopauza
Zníženie hladiny estrogénu narúša mechanizmus riadiaci telesnú teplotu, ktorý sa nachádza vhypotalame. Ide vlastne o akýsi prirodzený telesný termostat. Keď dôjde khormonálnej nerovnováhe, vyšle táto žľaza impulz, že telu je veľmi teplo, preto sa zvyšuje tepová frekvencia a dochádza k rozšíreniu ciev, čo sa prejavuje začervenaním a potením – ide o prirodzený mechanizmus, ktorý vás má ochladiť. To sa síce v lete alebo pri cvičení celkom hodí, ale keď to nečakáte, môže to pre vás byť nepríjemné a môžete sa cítiť trápne. Väčšina žien sa s týmto problémom stretáva počas obdobia perimenopauzy, návaly tepla však môžu pretrvávať aj nejakú dobu po menopauze.
Čo pri návaloch tepla pomáha?
Náhle návaly tepla často zhoršujú rôzne faktory ako napríklad intenzívne emócie, stres či alkohol. Pokiaľ sa budete vyhýbať kofeínu, korenenému jedlu a cigaretám môže to pomôcť návaly tepla aj nočné potenie zmierniť. Vďaka voľnému oblečeniu a priedušným materiálom sa zas budete cítiť pohodlne. V stresových situáciách skúste zachovať pokoj, ako to len pôjde. Pomôcť by vám mohlo aj pravidelné kardio, joga a meditácia. Pokúste sa tiež na návaly tepla príliš nemyslieť, zmiernite tým úzkosť, ktorú v súvislosti s nimi najskôr pociťujete. Vyzrejte na spúšťače návalov tepla tak, že si svoje symptómy spojené s menopauzou budete písať – poznamenajte si, čo ste jedli a pili, keď k návalom došlo. Môže vám to pomôcť zaviesť si určitý štýl života a nájsť spôsob, ako nežiaducim epizódam predísť. Buďte tiež pripravený si návaly pripustiť a neprikladať im takú váhu, vaše očakávanie je totiž väčšinou horšie než realita. Navyše, vaše návaly nie sú pre okolie také zjavné, ako si myslíte.
Vaša pleť počas noci: ako bojovať s dôsledkami nekvalitného spánku
Mnoho žien sa počas menopauzy stretáva s ťažkosťami so spánkom, a to z veľkej časti vinou nočného potenia a nepokoja. Pokiaľ telo príde o túto zásadnú dobu nevyhnutnú pre odpočinok, môže byť narušený biologický mechanizmus vyžadovaný pre regeneráciu a detoxikáciu pleti, čo môže následne viesť k mdlej, dehydratovanej, nezjednotenej a opuchnutej pleti. Proti tomuto bojujte extra dávkou aktívnych látok, ktoré pleti dodajú komfort a rozjasnenie, aj keď spíte menej. Pre sviežejší vzhľad po prebudení vyskúšajte aktívne látky ako Proxylane™, kyselinu hyalurónovú, hedione a HEPES v kombinácii so zložkami zmierňujúcimi prekrvenie.
Pomáhajú pri návaloch tepla potravinové doplnky?
Ako väčšinu symptómov spojených s menopauzou je ťažké návaly tepla a nočné potenie celkom eliminovať bez hormonálnej liečby pod lekárskym dohľadom. Niektoré rastlinné potravinové doplnky vám však môžu pomôcť zmierniť špecifické prejavy menopauzy, návaly tepla nevynímajúc. Vyskúšajte rastliny pôsobiace podobne ako estrogén: pupalka, vitex jahňací, sója, chmeľ alebo ďatelina lúčna. Tieto rastliny údajne pomáhajú návaly tepla zmierniť. Pridajte ešte rozchodnicu a horčík, vďaka ktorým sa vám bude lepšie dariť kontrolovať výkyvy nálad. Optimálne dávkovanie však vždy konzultujte so svojím lekárnikom, prírodným liečiteľom či výživovým poradcom. Symptóm, ktorý môže byť pre jednu ženu len nepríjemný, môže byť pre inú doslova vysiľujúci. Vždy ale existujú spôsoby, ako návaly tepla počas menopauzy lepšie zvládať.
1. Vichy, Ménopause, mode d’emploi, p11