Čo potrebujete vedieť o akné v dospelosti?

MUDr. Andrea Tvrdoňová o príčinách akné v dospelom veku a jeho predchádzaní

V dermatologických ordináciách pribúdajú pacientky a pacienti v dospelosti, ktorí vyhľadávajú pomoc dermatológov kvôli akné. Hoci sú príznaky podobné ako u dospievajúcich, je možné vidieť rozdiely. V období dospievania sa akné prejavuje prevažne v hornej časti tváre, zatiaľ čo u dospelých je k akné náchylná najmä spodná polovica – vzniká napríklad akné na brade. Hormonálne problémy môžu byť príčinou výskytu hormonálneho akné pre obe vekové skupiny. Ale aj náš životný štýl a okolité prostredie tento problém výrazne ovplyvňujú.

Faktorov, ktoré majú na pleť negatívny vplyv, je totiž mnoho – napríklad znečistené ovzdušie alebo nekvalitná strava. Jednou z častých príčin výskytu akné je nadmerné pracovné zaťaženie, uponáhľaný životný štýl a s tým súvisiaca nervozita a stres. Vďaka narušeniu rovnováhy citlivej pleti sa potom zvyšuje produkcia séba (kožného mazu), čo môže viesť k upchávaniu pórov a vzniku podkožného akné.

Čo je exposom a ako ovplyvňuje akné?

Kvalita pleti závisí na mnohých faktoroch. Okrem ťažko ovplyvniteľných vonkajších faktorov, ako sú znečistené ovzdušie a UV žiarenie, má na kvalitu našej pokožky vplyv aj strava, konzumácia alkoholu, fajčenie, kvalita spánku a stres. Tieto vnútorné a vonkajšie faktory súhrnne označujeme pojmom exposom.

Strava: Aj keď neexistuje jednotná zhoda ohľadne vhodných a nevhodných potravín vo vzťahu k akné, mnoho štúdií zdôrazňuje vzťah medzi našou stravou a zdravím našej kože. Najnovšie štúdie poukazujú napríklad na negatívny vplyv mliečnych výrobkov (najmä odtučneného mlieka), potravín s vysokým obsahom uhľohydrátov, rafinovaným cukrom a vysokým glykemickým indexom.

Antikoncepcia: Niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie môžu mať priaznivý účinok na akné, zatiaľ čo iné môžu naopak viesť k zhoršeniu, pričom záleží najmä na obsiahnutom type progestínu.

Kozmetika: Pokožka náchylná k akné je zvyčajne citlivá, preto je dôležité používať jemnú, hypoalergénnu kozmetiku určenú špeciálne na problematickú pleť vrátane nekomedogénneho make-upu. Pokiaľ máte mastnú pleť so sklonom k akné a počas dňa potrebujete plnohodnotné krytie nedokonalostí vyskúšajte Dermablend 3D s kyselinou salicylovou, ktorá posobí na zápaly a nedokonalosti v priebehu dňa. Buďte opatrní s príliš mastnými podkladovými bázami, príliš agresívnymi prípravkami na čistenie pleti a s mydlami s vysokým pH. Nadmerné trenie a niektoré kozmetické procedúry môžu akné tiež negatívne ovplyvniť.

Znečistený vzduch: Zvýšené množstvo prachu a nečistôt vo vzduchu môže zhoršiť výskyt akné, pretože môžu ďalej prehlbovať zápalové procesy v koži.

UV žiarenie: Aj keď slnečné svetlo môže dočasne akné pomôcť, z dlhodobého hľadiska ale problémy s akné zhoršuje. Koža totiž stráca svoju prirodzenú hydratáciu, vysychá a dochádza tak k narušeniu kožnej bariéry. Koža sa pred UV žiarením chráni tým, že mŕtve kožné bunky na jej povrchu tvrdnú. Pod nimi sa ale hromadí sébum, čo vedie k upchávaniu pórov a vzniku vyrážok. Denné používanie SPF predchádza vzniku pozápalovej pigmentácie, ktorá sa može po akné na slnku vytvoriť. Pokiaľ hľadáte SPF vhodné na mastnú pleť s akné tak CAPITAL SOLEIL UV-CLEAR je obohatené o kyselinu salicylovú a niacínamid, ktoré zmierňujú výskyt nedokonalostí.

Čo môžem urobiť, aby som zmiernila prejavy akné?

Venujte pozornosť faktorom, ktoré môžete ovplyvniť:

  • vyvarujte sa potravinám s vysokým obsahom uhľohydrátov a s vysokým glykemickým indexom
  • vyhnite sa proteínovým doplnkom
  • vyvarujte sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu
  • konzultujte použitie hormonálnej antikoncepcie aj s dermatológom
  • nepoužívajte príliš agresívne prostriedky na čistenie pleti alebo mydlo, namiesto toho použite pH neutrálne (5,5) prípravok na čistenie pleti vyvinutý pre jemnú pleť so sklonom k akné
  • pleť čistite dvakrát denne, ráno a večer
  • nezabudnite na dostatočnú hydratáciu pleti – je nevyhnutná pre zachovanie ochrannej funkcie kožnej bariéry
  • make-up zvoľte nekomedogénny, určený pre problematickú pleť a každý večer ho dôkladne odlíčte
  • čo najskôr vyhľadajte pomoc dermatológa

Redakcia

Náš ikonický prípravok

NORMADERM

Intenzívny čistiaci gél

Prípravky na čistenie pleti - Default

Dôkladne vyčistená pleť bez vysušenia. Pre jemnejšiu textúru pleti. 400 ml

NORMADERM

PROBIO-BHA
SÉRUM PROTI
NEDOKONALOSTIAM PLETI

Séra na tvár - Default

Koriguje viditelnosť výsevu hormonálneho akné.

DERMABLEND

3D korekcia

Make-up - Korekčný make-up

Najčítanejšie

Buďte v menopauze v pohode

Menopauza je dôležité obdobie vživote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov afalošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

Prečítajte si viac

Starnutie pleti a pigmentové škvrny možno riešIť

Tmavé škvrny patria medzi najčastejšie problémy, ktoré ženy okrem vrások od určitého veku riešia. Pigmentové škvrny sa prejavujú predovšetkým na tvári, výstrihu a chrbtoch rúk. Často býva používaný výraz „starecké škvrny“, pretože kvôli nim pokožka vyzerá staršia.

Prečítajte si viac

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

Prečítajte si viac