Čo môže byť príčinou vašej suchej, mdlej pleti? Možno je to znečistením!
Premýšľali ste niekedy nad tým, aký vplyv môže mať veľkomesto na pleť? Zoznámime vás s 5 najčastejšími spôsobmi, ako znečistenie môže ovplyvňovať našu pleť a ako tomu zabrániť!
Suchá pokožka
Najbežnejším vinníkom suchej pokožky je práve znečistenie. Vkombinácii s ďalšími faktormi ako počasie, silnejší vietor a prekúrené miestnosti môže pleť začať vykazovať známky suchosti. Ako sa ale brániť? Aj v zime by ste na pleť mali nanášať prípravky s ochranným SPF faktorom, siahnite ale skôr po hydratačných prípravkoch s krémovejšou textúrou – ideálne s obsahom intenzívne hydratačných látok, ako je napríklad kyselina hyalurónová.
Vrásky
Znečistenie samé o sebe je zlé – štúdie navyše ukázali, že pokožka je voči UV žiareniu ešte citlivejšia, ak je vystavená znečistenému prostrediu.[1] Kým sa znečistenie na pleti prejaví, môže to trvať aj roky. Viditeľný dopad fotostarnutia však urýchľuje UVA žiarenie, a to znamená, že v dobe, kedy znečistenie aj UV žiarenie dosahujú svoj vrchol, musíte starostlivosti o pleť venovať zvýšenú pozornosť. Aby bola vaša pleť správne chránená, mali by ste určite každý deň používať prípravky sochranným faktorom minimálne SPF 25.
Mdlá pleť
Jeden z mnohých dôvodov mdlo vyzerajúcej pleti? Zlá cirkulácia! Tá býva spôsobená nedostatočným prúdením krvi v jednej či niekoľkých častiach tváre, čo je dobre známym vedľajším účinkom práve zhoršenej kvality ovzdušia. Pre rozjasnenejšiu a zdravšiu pleť si preto pravidelne dopriavajte peeling a nezabúdajte ani na pravidelnú masáž tváre. Tu sú naše obľúbené techniky, ktoré vám pomôžu dať unavenej pleti pod očami zbohom.
Hyperpigmentácia
Znečistenie vo veľkých industrializovaných mestách či veľkomestách na pleti zanecháva nažltnutý nádych[2]a pokožka je suchá. Nikoho tak neprekvapí, že hyperpigmentáciou častejšie trpia ľudia žijúci v mestských oblastiach.[3] Dôkladné vyčistenie pleti by tak malo byť neoddeliteľnou súčasťou vašej kozmetickej rutiny, aby hlboko vo vnútri pórov nedochádzalo k nahromadeniu nečistôt. Uistite sa zároveň, že vami zvolený SPF faktor pleť chráni pred UVA aj UVB žiarením – práve UVA totiž stojí za väčšinou symptómov hyperpigmentácie.[4]
Ochabnutá pleť
S pribúdajúcim vekom sa znižuje množstvo kolagénu v pleti, čo vedie k tvorbe jemných liniek a vrások. Ide o normálnu súčasť procesu starnutia pleti - tieto prejavy sa však môžu zhoršiť vplyvom dlhodobej expozície znečisteniu, kedy v pleti dochádza k fenoménu, ktorý označujeme pojmom oxidačný stres. Tento proces vedie k nárastu voľných radikálov pod povrchom pleti, ktoré priľnú k už tak vyčerpaným bunkám kolagénu. Výsledok? Pleť omnoho rýchlejšie stráca svoj objem a mladistvý vzhľad. Pokiaľ chcete proti narušeniu spôsobenému voľnými radikálmi bojovať, mal by váš jedálniček aj rutina starostlivosti o pleť obsahovať čo najväčšie množstvo antioxidantov. Antioxidanty majú voľné elektróny, na ktoré sa môžu naviazať voľné radikály – a to znamená, že voľné radikály s veľkou pravdepodobnosťou nechajú na pokoji vaše vzácne molekuly kolagénu!
[1]‘Study: Oxidation of squalene, a human skin lipid: a new reliable marker of environmental pollution studies’, D-M Pham, International Journal of Cosmetic Science [2]‘Study: Consequences of urban pollution upon skin status. A controlled study in Shanghai area’. M Pham, International Journal of Cosmetic Science [3]http://dermatologytimes.modernmedicine.com/dermatology-times/content/tags/anti-aging/pollution-stress-take-toll-skin-aging [4]‘Study: Evaluation of the impact of urban pollution on the quality of skin, a multi-center study in Mexico’. M.-A Lefebvre, D.-M Pham, International Journal of Cosmetic Science
Redakcia