Neprestávajte sa potiť! Fyzická aktivita je Vaším najlepším priateľom. Nemusí ísť o nič extrémne. Hýbte sa len toľko, aby ste sa cítili spokojná.
Vaše telo prechádza mnohými zmenami, to je pravda. Pokiaľ si ale počas týždňa doprajete niekoľko tréningov, odvďačí sa Vám – pohyb je najlepší spôsob, ako zaistiť, aby všetko vo Vašom tele fungovalo teraz aj v budúcnosti!
Cvičenie je Vaším najlepším priateľom.
Dr. Agnieszka Szmurło
Počas menopauzy dochádza k negatívnym zmenám na úrovni svalového tkaniva. Dochádza k úbytku svalov (sarkopénia) a zmenám v pružnosti svalstva. Aby sme predišli a zamedzili fyziologickým dopadom spomínaným vyššie, odporúča sa v rámci nefarmakologického riešenia fyzické cvičenie. Je veľmi dobre známe, že cvičenie môže zlepšiť funkčné a fyzické parametre ako napr. zloženie tela, jeho silu, kardiorespiračnú kapacitu a hustotu minerálov v kostiach (1).
Fyzická aktivita môže byť dôležitá pri určovaní budúcich fyzických funkcií, a to dokonca viac než váha. Aj keď typ, frekvencia a dĺžka cvičenia pre zmiernenie rizík spojených s ochorením kostí a posilnenie kostnej hmoty bývajú často kontroverzné, ukazuje sa, že najlepšou voľbou je silový tréning. Môže totiž spomaliť stratu minerálov v kostiach a zachovať svaly. Posilňovanie so záťažou môže zlepšiť aj telesné funkcie (2).
Niekoľko tipov, ako zostať aktívni:
● Beh
● Chôdza
● Plávanie
● Jazda na bicykli
● Joga
● Pilates
● Qi Gong(1)
Pravidlá pre peknú postavu sú jednoduché
1. Čím viac sa budete počas dňa hýbať a čím lepšiu budete mať fyzičku, tým nižšie bude riziko vzniku chronických ochorení – napr. kardiovaskulárnych chorôb a metabolických ochorení (3).
2. Pokiaľ zaznamenáte zhoršenie svojej fyzickej zdatnosti a výkonu, nezačínajte sa hýbať menej! Vašu celkovú fyzickú zdatnosť by to totiž ovplyvnilo ešte viac (3).
3. Na zmiernenie rizika pádov je potrebné zvoliť špeciálne fyzické aktivity, ktoré podporia a zachovajú dynamickú rovnováhu tela a silu kolien (2).
4. K zlepšeniu funkčnej kapacity tela sa odporúča niekoľko typov cvičení. Odporúčané je napríklad priebežné a prerušované cvičenie (chôdza, beh) či tréning zameraný na pružnosť a silu (1).
5. Silový tréning by ste mali cvičiť pod dohľadom fyzioterapeuta alebo osobného trénera. Cvičenie môže zahŕňať: tlaky na nohy, tlaky na hrudník, sťahovanie kladky v sede, predkopávanie, zakopávanie, silové cviky na chrbát, sed-ľahy, zapažovanie. Nezabudnite, že každé cvičenie by malo začať 10-minútovým zahriatím na kardio prístroji a končiť dynamickým a statický strečingom (4).
6. Skúste byť aktívni čo najviac. Nejazdite autom alebo mestskou hromadnou dopravou, kráčajte. Zabudnite na výťah, choďte po schodoch.
7. Fyzická aktivita v kombinácii s dobrou stravou (adekvátnym príjmom živín) môže byť pre ženy v menopauze prospešná, pomáha totiž predchádzať poklesu fyzických funkcií typicky spojených so starnutím. Je preto zásadné uvedomiť si, že najlepšie výsledky dosiahnete spojením oboch, teda cvičením aj vyváženou stravou (2).
Zhrnutie:
- Viac stojte.
- Viac choďte.
- Choďte po schodoch.
- Noste si tašky.
- Z času na čas si zvýšte tepovú frekvenciu a zapoťte sa.
Trocha úsilia počas celého dňa sa určite vyplatí. Aktívny životný štýl a vyvážená strava sú kľúčom k tomu, ako si udržať postavu.
ZDROJE:
[1]. Leite, R. D., Prestes, J., Pereira, G. B., Shiguemoto, G. E., & Perez, S. E. A. (2010). Menopause: Highlighting the
Effects of Resistance Training. International Journal of Sports Medicine, 31(11), 761–767.
[2]. Kuczmarski, M. F., Weddle, D. O., & Jones, E. M. (2010). Maintaining Functionality in Later Years: A Review of
Nutrition and Physical Activity Interventions in Postmenopausal Women. Journal of Nutrition For the Elderly, 29(3),
259–292.
[3]. Wiśniewska A, Napierała M, Pezala M, Zukow W. Wpływ aktywności fizycznej na psychomotorykę kobiet w
okresie menopauzy = The effect of physical activity on psychomo- tor women menopausal. Journal of Health Sciences.
2014;4(14):257-272.
[4]. Berin, E., Hammar, M. L., Lindblom, H., Lindh-Åstrand, L., & Spetz Holm, A.-C. E. (2016). Resistance training for
hot flushes in postmenopausal women: Randomized controlled trial protocol. Maturitas, 85, 96–103.