Aké sú hlavné dopady menopauzy na vaše telo?
S menopauzou je spojených viac než 30 symptómov (1) a aj keď sa so všetkými nestretne každá žena, je pravdepodobné, že sa u vás vyskytnú aspoň niektoré. Predstavíme vám hlavné symptómy, s ktorými sa môžete počas menopauzy stretnúť – od nočného potenia až po bolesti pŕs.
Menopauza je životná etapa zapríčinená hormonálnymi zmenami, produkcia estrogénu v tele sa postupne znižuje, kým sa úplne zastaví. V období perimenopauzy, teda počas rokov pred samotnou menopauzou, sa môžete stretávať s nevoľnosťou. Nasleduje menopauza - obdobie bez menštruácie po dobu 12 mesiacov za sebou – kedy môžete pozorovať špinenie, nočné potenie, bolesť pŕs a kŕče. Týchto dopadov je mnoho a môžu sa u každej ženy líšiť. Nižšie priblížime niekoľko hlavných symptómov spojených s menopauzou.
Návaly tepla a nočné potenie: ženy a menopauza
Hormón estrogén ovplyvňuje hypotalamus, ktorý reguluje nastavenie telesnej teploty. S poklesom estrogénu je tak fungovanie tohto telesného termostatu narušené a môže dochádzať k prehrievaniu organizmu, aj keď to nie je potrebné. Noste preto voľné oblečenie, stavte na ľahkú a priedušnú posteľnú bielizeň, vyhnite sa korenenému jedlu a alkoholu a do svojho jedálnička zaraďte sóju a tofu – bolo totiž preukázané, že tieto potraviny pomáhajú pri návaloch tepla.
Špinenie po menopauze
Váš mesačný cyklus je regulovaný estrogénom a progesterónom. Hneď ako začnú hladiny týchto hormónov kolísať, menštruačný cyklus začne byť nepravidelný a objaví sa špinenie (ľahké krvácanie). Ide o bežnú súčasť menopauzy, buďte na to teda pripravená, aj keď si možno myslíte, že ste s menštruáciou už nadobro skončili.
Bolesť pŕs v období menopauzy
Vaše prsia môžu byť v období perimenopauzy citlivé a bolestivé. Na vine je nárast progesterónu a pokles estrogénu. Mali by ste správne zvoliť veľkosť podprsenky a prestať fajčiť v prípade, že ste to doposiaľ ešte neurobili. Fajčenie totiž môže spomaliť reakciu tela na hormonálne zmeny. Bolesť pŕs zvyčajne ustúpi keď skončí menštruácia, a symptómy spojené s menopauzou začnú odoznievať.
Kŕče v menopauze
Pokiaľ ste zvyknutá na menštruačné kŕče, môžete mať pocit, že sa počas perimenopauzy ešte zhoršujú. Úľavu vám prinesie teplo a lieky proti bolesti. Obmedzte tiež alkohol a príjem soli, ktoré môžu kŕče umocňovať. Pomôcť môžu aj potravinové doplnky ako vitamín B a magnézium, konzumácia mastných rýb a každodenné ľahké cvičenie.
Nevoľnosť v období perimenopauzy
Hormonálne výkyvy môžu nepriaznivo pôsobiť aj na trávenie. Častým prejavom menopauzy, na ktorý si ženy sťažujú, je nevoľnosť. Odporúča sa preto jesť pomaly, piť viac vody a obmedziť mastné jedlá. Niektoré ženy nedajú dopustiť na zázvorový čaj, ktorý vraj nevoľnosť zmierňuje.
Priberanie na váhe v dôsledku menopauzy
Ďalším prejavom menopauzy je prírastok na váhe. Priemerne ide o 4 až 7 kíl (2). K priberaniu zvyčajne dochádza už počas perimenopauzy, kedy sa zrýchľuje strata svalovej hmoty, metabolizmus sa naopak spomaľuje a vy máte väčšiu chuť na sladké. Estrogény sú nahradené mužskými hormónmi (androgénmi) a tuk sa preskupuje do hornej časti tela. Môžete mať teda pocit, že máte dole o číslo menšie oblečenie, ale v oblasti pásu a brucha máte väčšie množstvo tuku než zvyčajne.
Menopauza je zásadnou životnou zmenou, ktorá môže byť sprevádzaná mnohými symptómami. Niektoré je možné zmierniť diétou, cvičením a potravinovými doplnkami, iné je potrebné riešiť pod lekárskym dohľadom. Všetko si vyžaduje trpezlivosť, nebuďte na seba preto počas rokov spojených s menopauzou prísne.
Redakcia