Základné informácie o očnom kréme: prečo klasický hydratačný krém na tvár nestačí

Keď máme málo času, robíme to samozrejme všetci – rýchle nanesenie klasického hydratačného krému na tvár ale v okolí očí ničomu nepomôže.

Čítajte ďalej a my vám vysvetlíme, prečo je také dôležité sa o túto delikátnu oblasť starať pomocou špeciálneho prípravku.

Prečo kontúry očí vyžadujú špeciálnu starostlivosť?

Okolie očí síce nezaberá práve veľkú plochu, aj tak však ide o najviac namáhanú časť našej tváre. Vedeli ste napríklad, že za deň priemerne žmurkneme až 10 000-krát? Delikátna pokožka v okolí očí je navyše veľmi citlivá na slnečné svetlo a poškodenie vyvolané UV žiarením, a to preto, že je tu pokožka veľmi tenká. Z toho dôvodu sa práve v okolí očí objavujú prvé známky starnutia.

Pleť v okolí očí je asi o tri až päť milimetrov tenšia než pleť na zvyšku tváre, chýbajú jej totiž tukové bunky, ktoré našej tvári spravidla dodávajú plný a mladistvý vzhľad. Na rozdiel od ostatných častí tela tu hypodermis (najhlbšia vrstva kože, v ktorej je skladovaný tuk vypĺňajúci našu tvár a telo) nemá žiadne vlastné tukové bunky, a to znamená, že pleť v očnom okolí stráca objem rýchlejšie, než je to pri ostatných častiach tváre.

V kocke? Pleť okolo očí je citlivejšia, krehkejšia a má väčšiu tendenciu podliehať poškodeniam spôsobeným vonkajšími faktormi. Pokiaľ sa o okolie očí nebudeme správne starať, je pravdepodobné, že bude pôsobiť ochabnutým a/alebo prepadnutým dojmom. V porovnaní s ostatnými časťami tváre majú kontúry očí iné potreby a váš bežný hydratačný krém preto túto jemnú oblasť tak úplne nezachráni.

Prečo očný krém rozhodne prekoná váš klasický hydratačný krém

Prečo je očný krém taký dôležitý? Začneme tým, že si vysvetlíme, čo nerobiť, keď do svojej kozmetickej rutiny zapojíte aj očný krém.  

Väčšina z nás volí prípravky starostlivosti o pleť podľa toho, aký konkrétny problém s pleťou rieši. Boli by ste ale prekvapení, koľkí z nás sa domnievajú, že bežný denný alebo nočný krém je vhodný aj na okolie očí. Tvár by ste si najskôr tiež neumyli sprchovacím gélom (aspoň dúfame), a z rovnakého dôvodu nie je ani extra vrstva denného krému pod oči rovnako účinná ako aplikácia očného krému s cieleným účinkom. Ak sa stretávate s drobnými šupinkami na lícach, môžu pre vás byť prípravky navrhnuté pre zadržiavanie vlhkosti v pleti v zime ideálne, pokiaľ ale máte ráno napuchnuté oči, môže zloženie týchto produktov viesť k uzavretiu vody v pleti.
Ako teda zvládnuť túto veľmi tenkú hranicu medzi prílišnou a nedostatočnou mierou hydratácie? Pri výbere očného krému, ktorý bude účinne pôsobiť na najbežnejšie problémy, s ktorými sa v okolí očí stretávate (napr. vačky, tmavé kruhy pod očami alebo jemné linky), je dôležité správne zvoliť ingrediencie. A to predovšetkým preto, že problémy spojené s okolím očí sú špecifické. Hľadajte ľahké gélové alebo krémové textúry a nenanášajte ich vo veľkom množstve – tajomstvo je aplikovať ich v malom množstve a často. Skvelý spôsob, ako predísť tvorbe jemných liniek a vrások a ako si pomôcť pri občasnom opuchnutí očí, je spojiť účinný očný krém (v ideálnom prípade s obsahom aktívnych látok) s pravidelnou masážou tváre.

Redakcia

Náš ikonický prípravok

Minéral 89

Hyaluron-Booster Očný 15 ml

Očné krémy - Starostlivosť o očné okolie

Najčítanejšie

Buďte v menopauze v pohode

Menopauza je dôležité obdobie vživote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov afalošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

Prečítajte si viac

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

Prečítajte si viac

Starnutie pleti a pigmentové škvrny možno riešIť

Tmavé škvrny patria medzi najčastejšie problémy, ktoré ženy okrem vrások od určitého veku riešia. Pigmentové škvrny sa prejavujú predovšetkým na tvári, výstrihu a chrbtoch rúk. Často býva používaný výraz „starecké škvrny“, pretože kvôli nim pokožka vyzerá staršia.

Prečítajte si viac