Top 10 prírodných doplnkov pre doplnenie energie
Všetci by sme z času na čas potrebovali trochu viac energie – ale koľkí z nás s nástupom popoludňajšej únavy siahajú po niečom sladkom?
Čítajte ďalej, pretože spoločne preskúmame desať najlepších prírodných doplnkov, ktoré vám dodajú energiu bez toho, aby z dlhodobého hľadiska škodili zdraviu.
Jód – stabilizátor metabolizmu
Jód je známy tým, že reguluje hormóny. Konzumácia doplnkov s obsahom jódu môže pomôcť stabilizovať metabolizmus, jód je tiež ideálny pre upokojenie tela počas obdobia zvýšeného stresu alebo vtedy, ak sa cítite unavení. Medzi potraviny s vysokým obsahom jódu radíme morské plody, morské riasy a listovú zeleninu.
Vitamín B12 – najlepší priateľ vegánov
Pokiaľ ide o stimuláciu energie v organizme, je tento vitamín jedným z najdôležitejších.* Naše telo si však vitamín B12 nevie vytvoriť samé, a preto je nevyhnutné mu ho v dostatočnom množstve dodávať prostredníctvom potravín, ako sú morské plody, červené mäso a mliečne výrobky. Doplnky stravy sú preto dôležité najmä pre vegetariánov či vegánov!
Kofeín – energetický booster
Pokiaľ hľadáte skôr rýchle než dlhodobé riešenie, váš metabolizmus nakopne šálka čaju či kávy. Na krátku dobu tak síce získate aj energiu, ale je dôležité uvedomiť si, ako nadbytok kofeínu ovplyvňuje váš spánkový režim. S týmito doplnkami stravy buďte preto opatrní a nápojom s obsahom kofeínu sa po tretej hodine popoludní radšej vyhnite, aby ste sa v noci dobre vyspali.
Ženšen – bojovník proti stresu
Ženšen je skvelý v boji proti stresu. Potravinovým doplnkom na báze ženšenu bolo tiež preukázané, že pomáhajú zlepšovať symptómy chronickej únavy. Účastníci štúdie vedenej kórejskou Daejeon University mali pri užívaní ženšenu v krvi menej toxínov a voľných radikálov a celkovo vykazovali väčšiu energiu. Ženšen by ale mal byť, podobne ako kofeín, užívaný ad hoc v závislosti od celkovej energie vášho tela.
D-ribóza – zdravý prostriedok pre podporu buniek
D-ribóza, prírodný cukor produkovaný telom, sa používa na liečbu rôznych ochorení aj syndrómu chronickej únavy. Medzi ďalšie údajné benefity D-ribózy patrí podpora zdravého fungovania buniek a posilnenie metabolizmu, čo znamená, že vaše telo priamo zaplaví príval energie.
Ginko Biloba – stimulátor mozgu
U tohto celkom prírodného výťažku a silného antioxidantu bolo preukázané, že zvyšuje produkciu ATP (ATP je zásobáreň energie pre telo) v bunkách mozgu. Štúdie uvádzajú, že výsledkom môže byť lepšia mentálna pohotovosť a zvýšené množstvo energie, čo je skvelé v dňoch, kedy sa váš mozog cíti ešte unavenejšie než vaše telo!
Melatonín – regulátor spánku
Je šokujúce, že viac než štvrtina z nás nemá dostatok spánku na to, aby sme mohli počas dňa udržať pozornosť. Pokiaľ trpíte nespavosťou alebo nespíte dosť, zvážte potravinové doplnky s melatonínom. Táto chemická látka je produkovaná epifýzou a je nevyhnutná pre nastavenie vašich vnútorných hodín, čo je spoločne so zdravým spánkovým režimom nutné pre udržanie energie počas dňa.
Horčík – pre vyrovnanie v období menopauzy
Pokiaľ práve prechádzate menopauzou, možno ste zaznamenali pokles energie a zmeny vo vašom zvyčajnom spánkovom režime. Štúdie ukázali, že nízka hladina horčíka u žien v období menopauzy môže často vyústiť do únavy a ľahostajnosti. Preto do svojho jedálnička zaraďte dostatok horčíka – či už vo forme potravinových doplnkov alebo navýšením príjmu horčíka v surovinách, ktoré ho obsahujú. Stavte na orechy a semená. Je to veľmi dôležité.
Rozchodnica – nosič kyslíka
Rozchodnica je príkladom toho, čomu odborníci hovoria „adaptogény“ – ide o čeľaď rastlín, ktoré telu pomáhajú vyrovnať sa so stresom. Rozchodnica môže okrem mentálneho hľadiska navyše optimalizovať schopnosť červených krviniek prenášať kyslík, čo vedie k lepšej krvnej cirkulácii a vyššej úrovni energie.
Zázvor – udržiavateľ svalov
Pokiaľ mávate často bolesti svalov alebo trpíte inými symptómami únavy, zvážte navýšenie príjmu zázvoru. Štúdie ukázali, že konzumácia zázvoru môže po cvičení pomôcť regenerácii svalov. Pokiaľ teda chcete získať viac energie tak, že začnete cvičiť, doplnky s obsahom zázvoru vám môžu pomôcť s nežiaducimi účinkami cvičenia na ľudské telo.
* Laquale, Kathleen M. (2006). B-complex vitamins' role in energy release. In Movement Arts, Health Promotion and Leisure Studies Faculty Publications. Paper 25.
Redakcia