OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Pravda alebo mýtus: rozšírené mýty o lupinách

Trpia ženy lupinami viac než muži? Má na výskyt lupín vplyv vek, prostredie alebo dokonca životný štýl? V tomto článku odhalíme pravdu.

Pravda alebo mýtus: rozšírené mýty o lupinách

Pravda alebo mýtus: Ženy trpia tvorbou lupín častejšie než muži


MÝTUS

Lupiny sú spojené s nevyváženosťou mikrobiómu, kčomu dochádza rýchlejšie vmiestach s väčším množstvom séba. Výsledkom sú tak mastné lupiny zostávajúce na pokožke hlavy vo forme nánosu šupín. Štúdie preukázali, že lupinami všeobecne trpia častejšie muži než ženy[1]. Výsledky výskumu rovnako naznačujú, že u niektorých etnických skupín sa lupiny objavujú častejšie. Jedna štúdia dokonca odhalila, že prevalencia lupín u Afroameričanov je medzi  81 - 95 %,  u belošskej populácie 66 - 82 % a u Číňanov 30 - 42 %.[2] Zistite, aké sú rozdiely medzi rôznymi druhmi lupín.
 

Pravda alebo mýtus: Raz som mal lupiny, budem ich už mať navždy


SKÔR PRAVDA:

Ako vieme a ako sme zmienili vyššie, lupiny sú výsledkom premnoženia kvasiniek (malassezia), ktoré sa vyskytujú na vlasovej pokožke. Lupiny tak môžeme v tomto zmysle vnímať ako opakujúci sa stav. Lupiny môžu byť spojené aj s množstvom séba, a preto je pravdepodobné, že sa s týmto problémom pri zvýšení úrovne mazu v priebehu života opäť stretnete, a to napríklad v puberte. 

Pravda alebo mýtus: Na lupiny má vplyv naše životné prostredie


SKÔR PRAVDA

Hoci sa s lupinami môžete v priebehu života stretnúť kedykoľvek, bývajú spájané aj s množstvom vonkajších faktorov. Vek, stres či hormonálne hladiny môžu ovplyvniť to či sa u nás lupiny objavia či nie. Keď sa malassezia skombinuje so zvýšenou produkciou séba, začnú sa tvoriť mastné šupiny. To následne vedie k tomu, že sa bunky kvasiniek malassezia na pokožke hlavy množia ešte rýchlejšie a vzniká tak začarovaný kruh. Situácia sa potom zhoršuje pri vlasovej pokožke s vyššou produkciou mazu (napríklad u tínedžerov či osobách trpiacich stresom), čo oslabuje prirodzenú obranyschopnosť tela a umožňuje celkovo ľahší rozvoj kožných ochorení.

Sources:
[1] Manuel, F. et al, ‘A New Postulate on Two Stages of Dandruff: A Clinical Perspective’ in International journal of Trichology 3.1 (2011) pp. 3-6 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3129121/]
[2] Borda, L. et al, ‘Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review’ in Journal of Clinical and Investigative Dermatology 3.2 (2015) 10.13188/2373-1044.1000019. [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852869/]

Redakcia

Náš ikonický prípravok

Best-seller

DS DERMOKOZMETICKÝ ŠAMPÓN PROTI LUPINÁM - Lupiny a svrbiaca vlasová pokožka - normálne až mastné vlasy

DS DERMOKOZMETICKÝ ŠAMPÓN PROTI LUPINÁM - Lupiny a svrbiaca vlasová pokožka - normálne až mastné vlasy

( 122 názorov )

Proti lupinám - Šampón pre citlivú vlasovú pokožku - obrázok výrobku

Proti lupinám - Šampón pre citlivú vlasovú pokožku

( 11 názorov )

Šampón proti lupinám s peelingovým efektom - obrázok výrobku

Šampón proti lupinám speelingovým efektom

( 6 názorov )

go to top