Pigmentové škvrny: čo ich spôsobuje a ako na ne?
Najlepšie krémy proti pigmentovým škvrnám: pre odstránenie a prevenciu
Objavili sa u vás pigmentové škvrny a neviete, čo ich spôsobilo? Chcete sa ich zbaviť, ale neviete, ako na to? V nasledujúcom príspevku vám prezradíme, aké typy kožných škvŕn existujú, ich možné príčiny a vhodné produkty na ich redukciu.
Čo znamenajú hnedé škvrny na koži?
Koža odráža všetko, čo sa deje v našom tele. Škvrny na koži sú dôsledkom zmien fungovania kože a môžu súvisieť s genetikou či hormonálnymi zmenami, vzniknúť vplyvom životného prostredia a životného štýlu, známeho ako expozóm. Škvrny na tvári môžu tiež indikovať špecifické kožné stavy.
Tu sú najbežnejšie príčiny škvŕn, známe tiež ako hyperpigmentácia:
Príčiny hyperpigmentácie
Hyperpigmentácia je spôsobená nadmerným hromadením melanínu v koži, čo vedie k pigmentovým škvrnám. Škvrny na koži môžu byť dedičné, ale k ich vzniku prispievajú aj ďalšie vnútorné a vonkajšie faktory, hlavne s postupujúcim vekom.
Tieto faktory sú známe ako expozóm, koncept, ktorý zaviedol epidemiológ Christopher Wild (2005), ktorý ich rozdelil na vnútorné, vonkajšie a biologické reakcie. Patrí k nim slnečné žiarenie, tabak, teplota, výživa, stres, nedostatok spánku a znečistenie.
● Slnečné žiarenie je v súčasnej dobe jedným z faktorov s najväčším dopadom na výskyt hnedých škvŕn. Napriek tomu, že UV žiarenie stimuluje syntézu vitamínu D, nadmerné vystavenie sa lúčom UVA je pre našu kožu veľmi škodlivé, pretože spôsobuje jej starnutie a môže viesť k vážnym problémom, ako je rakovina kože. Preto je potrebné každý deň používať nejakú formu opaľovacieho krému, hlavne v dobe intenzívnejšej slnečnej aktivity, aby sme sa riadne chránili a znížili tak pravdepodobnosť vzniku pigmentových škvŕn po opaľovaní.
● Hormonálne zmeny môžu viesť k zmenám produkcie melanínu, a preto sú ďalšou príčinou pigmentových škvŕn na tvári.
● Starnutie, spolu s vystavovaním pleti slnku, je ďalšie z najčastejších príčin kožných škvŕn, ktoré vznikajú dôsledkom nerovnováhy v produkcii melanínu v bunkách tváre.
●Tehotenstvo: mnoho žien zažíva hyperpigmentáciu behom tehotenstva, hlavne v oblasti stredu brucha, tváre a podpazušia. Príčinou je zvýšená sekrécia hormónov ako sú estrogény a gestagény, ktoré zapríčiňujú zmeny v produkcii melanínu.
● Kožné lézie, ako sú popáleniny, jazvy a infekcie, môžu podporovať hyperpigmentáciu, pretože môžu stimulovať produkciu melanínu.
● Reakcia na lieky: niektoré medikamenty ako napr. ibuprofen alebo naproxen môžu mať fotosenzitívny efekt a spôsobovať hyperpigmentáciu vedúcu ku vzniku lézií a škvŕn.
● Kožné problémy: atopická dermatitída, psoriáza a akné môžu viesť k hyperpigmentácií a vzniku škvŕn.
● Znečistenie: znečistenie vzduchu a voľné radikály môžu tiež prispievať ku vzniku škvŕn.
Fajčenie, stres a nedostatok spánku sa podieľajú na starnutí pleti, ale nie sú priamou príčinou pigmentových škvŕn v tvári.
Na koži sa môžu vyskytovať tmavé alebo svetlé škvrny a môžu vzniknúť zmenou pigmentácie pokožky alebo zvýšením či znížením hladiny melanínu v určitej oblasti tváre. Niektoré škvrny, ktoré sa objavia, nemusia nič znamenať, avšak iné môžu signalizovať anomálie v našom tele. Preto je v tomto článku zahrnutý prehlaď druhov škvŕn na tvári, ktorý vám zjednoduší ich identifikáciu. Začnime!
Pigmentové škvrny po opaľovaní
Vznikajú vplyvom dlhého vystavovania pleti slnku. Pri príliš veľkom množstve ultrafialového žiarenia melanocyty produkujú melanín nerovnomerne, čo vedie k vzniku škvŕn na tvári a ďalších vystavených oblastiach. Týmto škvrnám je však možné predísť každodenným používaním opaľovacieho krému s vysokým SPF.
Starecké škvrny
Ide o škvrny na pokožke, ktoré vznikajú starnutím pleti a jej vystavovaním slnku. Slnečné žiarenie behom života spôsobuje zmeny v pigmentácii pokožky, čo vedie k vzniku škvŕn na pokožke.
Tieto škvrny vznikajú v dôsledku narušenia pigmentácie pokožky. Ako bunky starnú, strácajú schopnosť normálne produkovať melanín. Starecké škvrny sú malé hnedé škvrny na pokožke, ktoré sa objavujú s postupujúcim vekom. Nie sú nebezpečné a obvykle nevyžadujú liečbu, ale môžu signalizovať poškodenie pleti slnkom a starnutie pokožky.
Hyperpigmentácia
Hyperpigmentácia je stmavnutie oblasti pokožky kvôli nadprodukcii melanínu. To sa prejavuje škvrnami alebo tmavými oblasťami na pokožke, ktoré môžu byť vizuálne rušivé. Hyperpigmentácia súvisí so škvrnami po opaľovaní, stareckými škvrnami, hormonálnymi škvrnami, alebo post-zápalovými škvrnami (po kožných léziách).
Hypopigmentácia
Hypopigmentácia je opakom hyperpigmentácie a je spôsobená znížením alebo absenciou melanínu v pokožke. Táto absencia melanínu môže byť spôsobená poruchou melanocytov v dôsledku starnutia, alebo poškodením lúčmi UV/UVA, čo im (okrem iného) bráni v normálnej produkcii melanínu. Škvrny spôsobené týmto javom sú biele a vo väčšine prípadov sú na prekážku iba esteticky, aj keď existujú aj výnimky. Ak sa objavia, odporúčame navštíviť dermatológa, aby bolo možné vylúčiť akúkoľvek patológiu.
Pehy na tvári
Sú veľmi bežné a sú spôsobené hromadením melanínu. Pehy majú genetický pôvod a objavujú sa keď slnečné lúče dopadajú na svetlú pokožku, obvykle v oblastiach vystavených slnečnému žiareniu. Vplyvom UV/UVA lúčov sa melanín distribuuje nerovnomerne, čo vedie k týmto škvrnám. Pehy na tvári sú príznakom citlivej a zraniteľnej pokožky. Preto, aj keď nie sú rizikom, je dôležité ich chrániť pred UV lúčmi.
Keďže majú genetický pôvod, nie je možné ich výskytu úplne zabrániť, ale dajú sa podniknúť niektoré opatrenia, ktoré pomôžu minimalizovať ich výskyt. Ochrana pokožky pred slnkom, vyhýbanie sa soláriám a používanie produktov, ktoré vyrovnávajú tón pokožky a regenerujú ju, sú príkladmi z metód na zníženie výskytu pieh na tvári.
Čo je to krém proti škvrnám a k čomu sa používa?
Ak chcete vedieť viac o tom, ako redukovať škvrny na vašej tvári, prezradíme vám teraz všetky tajomstvá krémov proti škvrnám.
Krémy proti škvrnám sú kozmetickým prípravkom, ktoré sú navrhnuté k redukcii kožných škvŕn alebo hyperpigmentácie.
Ako fungujú produkty proti pigmentovým škvrnám?
Aktívne zložky krémov proti škvrnám sú vybrané tak, aby znižovali hyperpigmentáciu dvoma spôsobmi:
● Znižovaním produkcie melanínu. Krémy proti pigmentovým škvrnám znižujú intenzitu produkcie melanínu, aby sa predišlo hyperpigmentácii pokožky a vzniku škvŕn.
● Podporou obnovy buniek za účelom obnovy pokožky, odstraňovaním mŕtvych buniek a posilňovaním regenerácie vrchných vrstiev pokožky.
Ako aplikovať krém proti škvrnám
Ak uvažujete o použití krému proti škvrnám k redukcii škvŕn na vašej tvári, je dôležité vedieť, kedy by ste ho v rámci vašej rutiny mali aplikovať, aby mal čo najefektívnejší účinok a poskytol požadované výsledky.
Ako získať tie najlepšie výsledky krok za krokom: ranná rutina
Tu je návod, ako začleniť krém proti škvrnám do vašej dennej starostlivosti o pleť, aby ste dosiahli optimálne výsledky.
1. Čistenie tváre
Prvým krokom akéhokoľvek ošetrenia je čistenie tváre. Čistenie je nevyhnutné, aby ošetrenie malo požadovaný účinok a aby sa predišlo vzniku nedokonalostí kvôli hromadeniu nečistôt v póroch. Vyčistite pleť svojim obvyklým čistiacim prípravkom, opláchnite dostatočným množstvom vody a potom pleť jemne osušte uterákom.
2. Sérum proti pigmentovým škvrnám
Po čistení môžete siahnuť po sére proti škvrnám. Séra sú ideálne k zaradeniu do vašej rutiny starostlivosti o tvár, pretože majú vysokú koncentráciu účinných látok a ich ľahká textúra im umožňuje preniknúť hlboko do epidermis.
Ideálne vyberte sérum, ktoré podporuje obnovu buniek pokožky tváre. Naneste ho na celú tvár a jemne masírujte, vyhnite sa oblasti v okolí očí. Produkt rovnomerne rozotrite, pokiaľ nie je úplne vstrebaný, a pokračujte ďalším krokom.
3. Aplikácia krému proti škvrnám
Naneste krém proti škvrnám na celú tvár, vynechajte oblasť v okolí očí. Krém roztierajte prstami krúživými pohybmi a uistite sa, že sa riadne vstrebal.
4. A na záver opaľovací krém
Akonáhle skončíte s krémom proti škvrnám, je čas na jeden z najdôležitejších, ale často zabúdaných krokov: opaľovací krém. Krémy na škvrny niekedy zvyšujú citlivosť na slnko, preto je nevyhnutné aplikovať opaľovací krém denne, aby sa predišlo poškodeniu kože UV žiarením a opätovnému vzniku škvŕn na tvári. Odporúča sa znova naniesť opaľovací krém každé dve hodiny, ak ste vystavení slnku po dlhšiu dobu, alebo ak ste vystavení intenzívnemu žiareniu, pretože jeho účinok časom slabne. Nenechávajte pleť nechránenú!
Je dôležité uvedomiť si, že niektoré produkty proti škvrnám už majú SPF ochranu. Ak váš krém proti škvrnám poskytuje vysoký SPF, už nie je nutné dodatočne aplikovať opaľovací krém.
Ako získať tie najlepšie výsledky krok za krokom: večerná rutina
Používať produkty proti škvrnám môžete aj v noci, zintenzívnite tým ich účinnosť. Postup je podobný dennej rutine.
1. Čistenie tváre
Čistenie je kľúčový krok, na ktorý by sme nemali nikdy zabúdať. Je nevyhnutné čistiť tvár a odstraňovať nečistoty, maz a odumreté bunky kože, ktoré sa behom dňa na koži nahromadia. Tvár vyčistite prípravkom vhodným pre váš typ pleti, zmiešajte ho s vodou a jemne masírujte, aby ste odstránili nečistoty. Potom opláchnite vlažnou vodou a tvár jemne osušte uterákom. Alebo môžete tiež siahnuť po čistiacom produkte bez nutnosti oplachovania, ako sú toniká a krémy.
2. Sérum proti pigmentovým škvrnám
Ako sme už spomínali, najlepšie výsledky dosiahnete s koncentrovanejšími produktami – napríklad sérami. Používajte ich na čistú a suchú pleť. Naneste na celú tvár a masírujte, dokiaľ sa sérum nevstrebe.
3. Aplikácia krému proti škvrnám
Krém proti škvrnám rozotrite priamo na škvrny alebo naneste tenkú vrstvu na celú tvár.
Top 4 produkty proti škvrnám odporúčané dermatológmi
Tu je zoznam našich produktov proti kožným škvrnám.
Prevencia a korekcia tmavých škvŕn a vrások
1.Liftactiv B3 krém proti tmavým škvrnám SPF 50
Zníženie pigmentácie a zjednotenie tónu pleti
2.Liftactiv B3 sérum proti pigmentovým škvrnám & vráskam
Fluid na báze vody proti fotostarnutiu
3. Capital Soleil UV Age Daily SPF50+
Fluid na báze vody proti nedokonalostiam pleti
4. Capital Soleil UV-Clear
Redakcia