Ako sa zobúdzať s krásnou pleťou?

Vedecké štúdie zamerané na prirodzené cirkadiánne rytmy ukázali, akú dôležitosť má hlboký spánok pre kvalitu pleti.

Chcete krajšiu pleť? V noci spite!

Naše telo má vnútorné hodiny, ktoré fungujú v 24-hodinových cykloch, ktorým vravíme „cirkadiánne rytmy“. Tieto rytmy riadi veľké množstvo biologických zmien vrátane výkyvov a normálneho fungovania buniek a hormonálnych hladín, ktoré ovplyvňujú nielen naše telo, ale aj kožu. Počas dňa sa pleť musí chrániť pred rôznymi agresormi z okolitého prostredia – vietor, slnko, zima či dokonca znečistenie. Keď nastane noc, je čas na to, aby sa koža regenerovala, obnovila a pripravila sa na ďalší deň. Nepravidelný alebo zlý spánok môže narušiť rovnováhu týchto cirkadiánnych rytmov a ovplyvniť kvalitu pleti. Následkom sú ochabnuté rysy, mdlá pleť a viditeľnejšie začervenanie.

Nočný život vašej pleti

Vedeli ste o tom? Nasledujúce pochody prebiehajú, keď spíte, a ovplyvňujú to, ako bude vaša pleť ráno vyzerať a ako sa budete cítiť.

1. Zintenzívňuje sa regenerácia buniek

Štúdie ukázali, že v priebehu noci dochádza k rýchlejšiemu deleniu buniek, ktoré dosahuje maximum v čase medzi polnocou a jednou hodinou ráno. Tento dôležitý proces regenerácie je pre zdravo vyzerajúcu a odolnejšiu pleť úplne zásadný.

2. Zrýchľuje sa mikrocirkulácia

Prietok krvi v koži sa v noci zvyšuje, čo je spôsobené vrcholom bunkovej výmeny, počas ktorej dochádza k prísunu živín alebo naopak odstráneniu toxínov. Tento proces nielen zvyšuje úroveň bunkovej energie, ale vedie aj k jednotnejšej pleti.

3. Zrýchľuje sa bunková prestavba

Vrchná vrstva epidermis je tvorená odumretými bunkami. Každých štyri až šesť týždňov sú z povrchu pokožky tieto bunky odstránené v priebehu procesu, ktorému vravíme deskvamácia. Štúdie preukázali, že k tomuto olupovaniu na povrchu kože dochádza prevažne v noci, čo dáva priestor hladšej pleti.

4. Dochádza k reparácii ochrannej kožnej bariéry

Proces intenzívnej nočnej regenerácie buniek zvyšuje priepustnosť kožnej bariéry, umožňuje pokožke eliminovať toxíny, ale vedie aj k zníženiu jej hydratácie. Zároveň dochádza k intenzívnejšiemu deleniu buniek, mikrocirkulácii a deskvamácii, aby sa pokožka mohla pripraviť na ďalší deň a obnoviť svoju ochrannú bariéru. Vďaka tomu potom bude pleť po celý deň odolnejšia a hydratovaná. Nie náhodou sa hovorí „vyspať sa do krásy“! Keď nabudúce vaša pleť stratí svoj jas, pamätajte na obnovujúce účinky kvalitného nočného spánku. A pokiaľ sem-tam zažijete bezsenné noci, môžete si byť istí, že vedci vytvorili kozmetické riešenie, aby napodobnili účinky kvalitného spánku a vaša pleť vyzerala oddýchnuto.

Redakcia

Náš ikonický prípravok

Najčítanejšie

Buďte v menopauze v pohode

Menopauza je dôležité obdobie vživote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov afalošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

Prečítajte si viac

Starnutie pleti a pigmentové škvrny možno riešIť

Tmavé škvrny patria medzi najčastejšie problémy, ktoré ženy okrem vrások od určitého veku riešia. Pigmentové škvrny sa prejavujú predovšetkým na tvári, výstrihu a chrbtoch rúk. Často býva používaný výraz „starecké škvrny“, pretože kvôli nim pokožka vyzerá staršia.

Prečítajte si viac

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

Prečítajte si viac