Asi ako väčšina z nás ste si počas života nejaké športy už vyskúšali… Najskôr Vás to uchváti, zaobstaráte si vybavenie a členstvo, potom Vám do toho jednoducho vždy niečo príde a je po pravidelnosti. Je to tak?
Spočiatku vynecháte pár lekcií, potom sa z toho stanú mesiace a kým sa nazdáte, už si proste ani neviete predstaviť, že by ste sa do telocvične vrátili – často zo strachu, aby ste nevyzerali trápne. No, deje sa to nám všetkým.
Dobré predsavzatia ľahko opustíte aj v dôsledku hektického života a nedostatku času. Teraz je ale naozaj načase udržiavať sa fit a ísť v ústrety novému, zdravšiemu životnému štýlu, pretože Vám to pomôže obdobie menopauzy zvládnuť.
Aký šport je na obdobie menopauzy najvhodnejší?
Najlepší je ten, pri ktorom vydržíte. Cieľom je nájsť niečo, čo Vás motivuje, je totiž potrebná pravidelnosť. Nestačí ísť raz, kľúčom je práve pravidelnosť. Je síce dôležité vybrať si aktivitu, ktorá Vás bude baviť, a dochádzať niekam, kde to pre Vás bude motivačné… Vôbec najdôležitejšie ale je nájsť si čas a vydržať. V ideálnom prípade sa potom zvolenej aktivite venujte 2-krát až 4-krát týždenne.Dobrá správa je, že žiadny šport nie je lepší než iný. Mali by ste ale kombinovať dve dopĺňajúce sa aktivity podľa nasledujúceho princípu: vytrvalostný šport vysokej intenzity a pokojnejšiu aktivitu.
Aké vytrvalostné športy sa hodia na obdobie menopauzy?
Zvoľte vytrvalostný šport pre posilnenie srdca, spálenie kalórií, rozvoj svalovej hmoty a venujte sa mu tridsať až štyridsať minút dvakrát týždenne.
Behanie
Behanie je jedným z najlepších športov pre boj so symptómami menopauzy, a to najmä vďaka tomu, že posilňuje kosti a je zároveň prospešné pre kardiovaskulárny systém. Dajte si však záležať na výbere bežeckých topánok, musia byť vhodné pre chodidlá a klenbu. Štúdie ukázali, že behanie v rozmedzí jednej až dvoch hodín týždenne (rozdelené do dvoch až troch tréningov) pomalším tempom zvyšuje očakávanú priemernú dĺžku života.
Chôdza
Chôdza vyžaduje vhodnú obuv a pri rýchlosti 5 až 6 km/h ide už skutočne o šport bez akýchkoľvek kontraindikácií. Pokiaľ ste niekoľko rokov necvičili, je chôdza ideálnou voľbou, ako opäť postupne začať s pohybom. Zaobstarajte si krokomer a stanovte si cieľ 10 000 krokov denne.
Plávanie
Plávanie výborne precvičuje svaly vrchnej časti tela aj nôh. Voda nadnáša a chráni krehké kĺby. Na druhej strane tento šport nijak nezlepší hustotu Vašich kostí.
Cyklistika
Pokiaľ Vám kvôli záťaži kĺbov nevyhovuje behanie, môže pre Vás byť alternatívou cyklistika. Stimuluje svaly na nohách, zadok a chrbát rovnako ako svaly na bruchu a perineálne svaly. Podobne ako plávanie však nemá vplyv na kostnú hmotu.
Ktorý „pokojnejší“ šport sa hodí na obdobie menopauzy?
Dvakrát týždenne si k vytrvalostnému športu doprajte hodinu pokojnejšej aktivity pre zlepšenie flexibility, rovnováhy tela a tonizáciu hlbokých svalov, ktoré spevňujú kosti.
Joga
Jednou z mnohých výhod tejto preverenej aktivity je to, že je vhodná pre všetky úrovne pokročilosti, teda aj pre úplných začiatočníkov! Môžete si vybrať z niekoľkých druhov jogy, či už energetickú, atletickú alebo pre pokročilých – vyberie si naozaj každý podľa svojej chuti. Joga všeobecne pomáha udržiavať ohybnosť kĺbov, pomáha k pružnosti tela, uľavuje od bolesti chrbta a stimuluje krvnú cirkuláciu. Pomáha tiež zlepšiť rovnováhu, posilniť svaly stredu tela a držať váhu pod kontrolou. A samozrejme priaznivo pôsobí aj na zmiernenie stresu a úzkosti.
Pilates
Pilates sa v mnohom podobá joge. Zlepšuje pružnosť a rovnováhu, tonizuje svaly stredu tela – každý cvik sa sústredí najmä na svaly brucha a perineálne svaly… Čo je skvelý bonus!
Qi qong
Systém dychových cvičení kombinujúci statické a cviky a cviky v pohybe. Ide o tradičnú čínsku disciplínu, ktorá posilňuje svaly stredu tela, trénuje rovnováhu a uľavuje od napätia chrbta. Všetko sa robí pomaly a pozvoľna, čo určite uvítajú tí, ktorým šport nie je príliš blízky.