Cítite sa zničení životom a začína to byť vidieť? O všetko sa postaráme.
Aj keby ste dnes mali urobiť len tri veci, riaďte sa týmito praktickými tipmi proti stresu – nepotrebujete extra čas ani peniaze, iba trochu úsilia. Dôverujte nám, výsledky budú stáť za to.
Nezabudnite sa o seba starať
Nemáte ani minútu navyše? Chápeme. Ale žiť rýchlo neznamená žiť zle. Nezabudnite sa po dlhom dni v práci odlíčiť, zrelaxovať v teplej sprche alebo si dopriať vaňu s bublinkami. Svoju pleť následne rozmaznávajte hydratačným krémom s mnohými hydratačnými účinkami, je to rovnako dôležité ako venovať pozornosť svojmu jedálničku a pravidelnému cvičeniu. Nakoniec, vy – a vaša pleť – si to zaslúžite.
Žijete rýchlo? Pribrzdite
Pokiaľ svoj život päť dní v týždni žijete závratnou rýchlosťou, je načase dupnúť na brzdu – a to nielen cez víkend. Aspoň raz týždenne sa pokúste naplánovať si voľný večer a robiť niečo, čo vás bude tešiť (a navyše vás to donúti odísť z kancelárie včas). Galéria umenia, zraz s priateľmi, večer strávený v kine (či už o samote alebo s priateľmi) – je jedno, že sa vám nechce medzi ľudí, voľný čas vám z dlhodobého hľadiska môže priniesť samé pozitíva. Pokiaľ budete žiť len cez víkend, bude to viesť len k ďalšiemu stresu, keď v nedeľu večer pomaly začnete pociťovať príliv starostí. Takže pokiaľ si chcete udržať zdravú rovnováhu medzi prácou a svojím súkromným životom (work-life balance), je voľný čas počas pracovného týždňa úplne nevyhnutný.
Pozor na tech neck
Nesledujete svoj telefón až príliš často? Je to trošku šokujúce, ale nedávna štúdia skúmajúca používanie smartfónov zistila, že mladí dospelí kontrolujú svoj telefón až 85-krát za deň – teda takmer 5-krát za hodinu. Výsledky štúdie* tiež ukázali, že na telefóne trávime takmer dvojnásobne viac času, než sa domnievame – a to je znepokojujúce. Čas od času všetci scrollujeme kvôli načítaniu nových príspevkov na sociálnych sieťach, ale nadmerné používanie mobilného telefónu môže narušiť aj náš spánkový režim, v dôsledku čoho potom bude aj naša pleť vyzerať unavene a vyčerpane. A čo viac, neustálym pozeraním na telefón nám vznikajú vrásky na krku a spôsobujeme si tzv. „tech neck“. Kvôli nadmernému používaniu smartfónu môžeme byť tiež ešte unavenejší – najmä tí, ktorí svoj pracovný deň trávia pri počítači. Pokiaľ sa v tomto texte poznávate, zvážte skrátenie času, ktorý trávite on-line: zákaz sociálnych sietí môže byť vedomým krokom k tomu, ako zmierniť stres.
* Andrews S, Ellis DA, Shaw H, Piwek L (2015) Beyond Self-Report: Tools to Compare Estimated and Real-World Smartphone Use. PLoS ONE 10(10): e0139004. doi:10.1371/journal.pone.0139004