10 najlepších rastlín pre zen menopauzu a spôsoby, ako ich využiť

V menopauze je dôležité zostať v pokoji a pokúsiť sa o rovnováhu. Hľadáte riešenie na báze byliniek? Rastlinné extrakty môžu pomôcť s mnohými symptómami – od výkyvov nálad, návalov tepla až po zmiernenie stresu a úzkosti.

Rastlinných riešení sa ponúka celý rad, staviť môžete na esenciálne oleje, homeopatiká, potravinové doplnky alebo aj upokojujúcu šálku čaju!

Ten správny rastlinný doplnok by mal mať podobné kvality ako estrogén. Okrem užívania doplnkov, ktoré Vám v menopauze pomôžu s výkyvmi nálad a
úzkosti, si kvôli mdlej pleti a únave doprajte aj lepší spánok.  

Dobrými kandidátmi z rastlinného sveta sú: sója, senovka, ľanové semienko, ploštičník, angelika, vitex, ďatelina lúčna, ženšen, rozchodnica ružová (alebo tiež zlatý koreň) a pupalka.

Senovka

Výživová špecialistka Sandra Greenbank odporúča pri návaloch tepla užívať senovku*. Jedna štúdia preukázala, že každodenné užívanie senovky v porovnaní s placebom znižuje nočné potenie až o 57 %. Senovka pôsobí aj proti výkyvom nálad, nespavosti a bolesti hlavy.

Sója

Sója obsahuje veľké množstvo izoflavónov, fytohormónov podobných estrogénu, a je preto odporúčaná proti symptómom menopauzy, napríklad návalom tepla. Je propagovaná aj v súvislosti s chudnutím a pre posilnenie kostí. Americká kardiologická asociácia American Heart Association odporúča konzumáciu sójových bielkovín k zníženiu cholesterolu, na ochranu srdca a na zmiernenie symptómov spojených s menopauzou.

Ploštičník

Indiáni pred dvomi storočiami objavili, že koreň ploštičníka (Actaea racemosa) pomáha proti menštruačným kŕčom a symptómom spojeným s menopauzou. Pôsobí proti návalom tepla, výkyvom nálad a ťažkostiam so spánkom. Nie je na čase ploštičník vyskúšať?

Angelika

Angelika báva niekedy označovaná ako ženský ženšen. Ide o vonnú rastlinu s drobnými bielymi kvietkami, podobá sa mrkve a zeleru. V Číne, Kórei a Japonsku sa táto rastlina využíva už 2 000 rokov na reguláciu imunitného systému, na podporu prietoku krvi, na zmiernenie kŕčov a na rozjasnenie mdlej a suchej pleti.

Vitex

Vitex jahňací, známy aj ako mníške korenie, sa využíva pri premenštruačných ťažkostiach. Pôsobí proti dráždivosti a úzkosti.

Výťažok z ďateliny

Ďatelina lúčna alebo aj ďatelina červená či trefoil je dobrým prírodným zdrojom molekúl izoflavónu. Na riešenie symptómov astmy a menopauzy sa odporúčajú produkty Promensil a Menoflavon.

Ženšen

Kolísanie estrogénu a progesterónu môže mať neblahý vplyv na spánok. Ženšen pomáha prispôsobiť sa stresu, upokojiť myseľ a obnoviť spánok. Ženšen v mozgu zároveň zvyšuje sérotonín, dopamín a iné chemikálie, vďaka ktorým sa cítime dobre. Hor sa za lepšou náladou! 

Rozchodnica ružová

Rhodiola rosea je bylina, ktorá sa často využíva v boji proti únave. Pomáha tiež zmierniť symptómy spojené so stresom.

Pupalka

Kvitnúca bylina pôvodom z Ameriky, z čeľade pupalkovité. Je odporúčaná na citlivosť pŕs, proti návalom tepla a je tiež zdrojom mastných kyselín. Pomáha aj pri endometrióze, reumatickej artritíde a diabetickej neuropatii.

Ľanové semienko

„Ľanové semienko je zdrojom vlákniny. Obsahuje aj lignány, ktoré sú obzvlášť silnými fytoestrogénmi,“ vraví špecialistka na výživu Sandra Greenbank. Sandra dodáva: „Ľanové semienko by ste pred konzumáciou mali pomlieť a nechať nasiaknuť vodou, výsledná konzistencia tak pripomína gél. Väčšinou stačí semienka ponoriť do vody asi na desať minút, prípadne ich môžete nechať nasiaknuť cez noc.“

Správne dávkovanie si vždy radšej overte. Obráťte sa preto na svojho lekárnika či výživového poradcu. Každý jedinec má totiž iné potreby a obmedzenia.

Redakcia

Náš ikonický prípravok

Najčítanejšie

Fenomén URBAN AGEING

Aký vplyv má na pleť život v meste? Faktory, sktorými sa v mestskom prostredí bežne stretávame, napr. fajčenie, smog a stres, spadajú pod hromadný pojem exposom a sú veľmi úzko spojené s predčasným starnutím pleti.

Prečítajte si viac

Avokádo a čo nerobiť, aby vaša pleť vyzerala zdravo

Avokádo je milované food bloggermi po celom svete asviac ako 4,686,153 instagramovými postmi ( aáno, stále ich pribúda ) je dnes úplne základnou surovinou v kuchyni každého správneho labužníka. Čo je ale hlavnou výhodou tejto takzvanej zázračnej suroviny, ktorú máte na nákupnom zozname? Spýtali sme sa odborníkov Dr. Niny Roos a Raphaela Grumana, ako čo najlepšie využiť prínosy, ktoré môže avokádo ponúknuť našej pleti. Požiadali sme ich, aby nám objasnili tiež vedecké fakty.

Prečítajte si viac