Najčastejšie otázky ohľadne lupín
MÔŽU SA LUPINY VYSKYTOVAŤ AJ U DETÍ?
NIE.
U novorodencov sa môže objaviť seboroická dermatitída (mliečna chrasta) s mastnými, lepivými šupinami, najmä vo vrchnej časti hlavy. Chrasta vzniká v dôsledku vysokej produkcie séba v tomto období života.
SÚ LUPINY DANÉ GENETICKY?
ÁNO
Lupiny sú spojené s vašou osobnou náchylnosťou, ktorú ste pravdepodobne zdedili po svojich rodičoch. Aj tak však doteraz nepoznáme gény, ktoré sa na lupinách podieľajú. Ľudia trpiaci lupinami majú všeobecne väčší sklon ku kožnému zápalu, čo je jeden z faktorov, ktorý k tvorbe lupín prispieva.
MÁ NA LUPINY VPLYV ROČNÉ OBDOBIE ČI KLÍMA?
ÁNO
Výskyt lupín a ich závažnosť sú ovplyvnené klimatickými zmenami a sezónnosťou.
Prečo? Pretože niektoré faktory spojené so zimou lupiny zhoršujú. Pokiaľ v zime nosíte pokrývku hlavy, môže to lupiny zhoršiť - mikroorganizmy sa totiž na vlasovej pokožke v teple množia. Vaša vlasová pokožka v zime býva tiež suchšia, pretože vo vnútorných priestoroch býva vyššia teplota.
SÚ LUPINY NÁKAZLIVÉ?
NIE
Lupiny môžu byť spojené s nevyváženou vlasovou pokožkou. Narušenie rovnováhy je spôsobené premnožením kvasiniek Malassezia, dochádza tak k zmene zloženia séba a narušeniu kožnej bariéry vlasovej pokožky.
SÚ ŠAMPÓNY PROTI LUPINÁM ČASOM MENEJ ÚČINNÉ?
NIE
Šampóny proti lupinám sú účinné. Sú totiž špeciálne navrhnuté tak, aby v dlhodobom horizonte bojovali proti lupinám a seboroickej dermatitíde vlasovej pokožky.
POSTIHUJÚ LUPINY ČASTEJŠIE MUŽOV NEŽ ŽENY?
ÁNO
Na lupiny sa viac sťažujú muži než ženy. Lupiny spájajú aj so suchosťou, svrbením a podráždením vlasovej pokožky.
MÔŽEM MAŤ LUPINY VO FÚZOCH?
ÁNO
Lupiny vo fúzoch majú rovnaký pôvod ako tie na pokožke hlavy. Sú takisto spôsobené zvýšeným výskytom Malassezia a citlivosťou, čo vyvoláva zvýšenú obnovu kože a deskvamáciu pokožky. Šampón proti lupinám môžete použiť aj na fúzy.
MÔŽEM MAŤ LUPINY V OBOČÍ?
ÁNO
Lupiny sú chronickým ochorením, ktoré sa niekedy môže objaviť aj na iných častiach tela. Ak dôjde k olupovaniu kože v obočí, ide o seboroickú dermatitídu. Symptómy spojené so seboroickou dermatitídou sú podobné tým súvisiacim s lupinami: objavujú sa biele či žlté šupiny, svrbenie, začervenanie, podráždenie.
AKO POSTUPOVAŤ, KEĎ MÁM LUPINY A MÁM ALERGIU NA ŠAMPÓNY PROTI LUPINÁM?
Najskôr je potrebné zistiť, na ktorú zložku máte alergiu. Potom skúste nájsť šampón, ktorý túto zložku neobsahuje. Vyskúšať môžete aj bio šampóny či šampóny, do ktorých pridáte esenciálne oleje. Tu je zoznam esenciálnych olejov, ktoré môžete využiť:
Esenciálny olej Tea Tree - Santalový esenciálny olej - Šalviový esenciálny olej
Bergamotový esenciálny olej - Levanduľový esenciálny olej - Esenciálny olej Patchuli
Rozmarínový esenciálny olej - Petit grain esenciálny olej – Cédrový esenciálny olej
AKO ROZOZNAŤ LUPINY A VŠI?
Vši a lupiny majú spoločné symptómy ako svrbenie či podráždenie vlasovej pokožky. Vši kladú vajíčka, ktorým hovoríme hnidy, farba hníd sa podobá práve lupinám.
Lupiny z vlasov ľahko kĺžu, zatiaľ čo hnidy sú k vlasom prilepené.
Lupiny nájdete na vlasoch aj na vlasovej pokožke. Hnidy sú iba na vlasoch.
Lupiny bývajú svetlejšie než hnidy.
Hnidy majú iný tvar než lupiny, podobajú sa kvapke.
Živé hnidy sú šedé a vyskytujú sa pri korienkoch vlasov.
Mŕtve hnidy sú biele a je možné si ich naozaj spliesť s lupinami.
Pokiaľ máte lupiny a hnidy, mali by ste používať adaptované kúry a vlasy pravidelne prečesávať.
SÚ LUPINY HORMONÁLNEHO PÔVODU?
ÁNO
Spojitosť medzi hormónmi a lupinami existuje, preto sa lupiny vyskytujú v období puberty. Kľúčovým faktorom podieľajúcim sa na vzniku lupín je zvýšená produkcia séba. Tá je riadená hormónmi. Všetko začína hneď ako je sébum narušené dráždivými látkami, napríklad kyselina olejová kvasinkami Malassezia Globosa. Pokiaľ vaša vlasová pokožka citlivo reaguje na kyselinu olejovú, vzniká podráždenie a následne na vlasovej pokožke dochádza k nahromadeniu šupiniek, objavujú sa lupiny. Viac než 50 % populácie je citlivých na kyselinu olejovú, preto máte asi 50% šancu, že budete mať lupiny.
MÔŽU MAŤ BÁBÄTKÁ NA POKOŽKE HLAVY SEBOROICKÚ DERMATITÍDU?
ÁNO
U niektorých bábätiek sa môže objaviť forma ochorenia, ktoré bežne označujeme ako mliečna chrasta. Najčastejšie sa objavuje na pokožke hlavy. Niekedy sa môže objaviť aj zápalová seboroická dermatitída.
MÔŽU SEBOROICKÚ DERMATITÍDU VLASOVEJ POKOŽKY ZAPRÍČINIŤ URČITÉ OCHORENIA?
ÁNO
Niektoré špecifické ochorenia môžu viesť k rozvoju seboroickej dermatitídy. Ľudia s HIV či neurodegeneratívnymi ochoreniami mávajú k seboroickej dermatitíde väčší sklon.
EXISTUJE SÚVISLOSŤ MEDZI VYPADÁVANÍM VLASOV A SEBOROICKOU DERMATITÍDOU VLASOVEJ POKOŽKY?
NIE
Neexistuje žiadna preukázateľná spojitosť medzi seboroickou dermatitídou a vypadávaním vlasov, hoci chronické škrabanie a zápal môžu vypadávanie vlasov potenciálne zhoršiť.
TRPIA SEBOROICKOU DERMATITÍDOU VIAC ŽENY V MENOPAUZE?
ÁNO
Táto patológia sa vplyvom prebiehajúcich hormonálnych zmien u žien v menopauze objavuje častejšie.
MÔŽE SEBOROICKÚ DERMATITÍDU VLASOVEJ POKOŽKY VYVOLAŤ MOJA ANTIKONCEPCIA?
ÁNO
Niektoré druhy antikoncepcie môžu zvýšiť sekréciu kožného mazu a vyvolať alebo zhoršiť lupiny či seboroickú dermatitídu. Existujú však rôzne riešenia, poraďte sa so svojím dermatológom alebo gynekológom.