Ako sa stravovať po pôrode?
Popôrodné vypadávanie a rednutie vlasov je časté
Počas tehotenstva naše telo produkuje obrovské množstvo estrogénu, vlasy tak neprechádzajú do telogénnej fázy a zostávajú v anagénnej (rastovej) fáze, preto vyzerajú bohatšie a krajšie. Po pôrode dochádza k hormonálnej nerovnováhe (poklesu hladiny estrogénov) a prechodu do masívnej telogénnej fázy, kedy 2 - 3 mesiace po pôrode prichádza viditeľné vypadávanie vlasov. S týmto javom sa stretáva zhruba 90 % mamičiek.
Popôrodná alopécia u žien, ako býva toto vypadávanie vlasov označované, môže trvať niekoľko mesiacov. Ide o jednu z príčin vypadávania a rednutia vlasov u žien, nie je však potrebné znepokojovať sa, pretože ide o normálny a dočasný stav.
Jednou z príčin vypadávania vlasov môže byť strava
Hlavným dôvodom vypadávania vlasov po pôrode sú hormóny. Často ale môžu k vypadávaniu vlasov prispieť aj ďalšie faktory, s ktorými sa ženy po narodení dieťaťa stretávajú - stres, nedostatok spánku, zmena stravy atď.
Pre zdravie vlasov je výživa veľmi dôležitá, strava telu dodáva prvky (proteíny, vitamíny, minerály) nevyhnutné pre rast vlasov. Nevyvážená strava a redukčná diéta, ku ktorým sa po pôrode mnoho mamičiek uchyľuje, môžu viesť k nedostatočnej výžive tela a popôrodné vypadávanie vlasov ešte zhoršiť.
Najlepšia strava pre zamedzenie vypadávania vlasov
Vo väčšine prípadov vlasy bežne dorastajú 6 - 8 mesiacov po pôrode, preto nie je liečba popôrodného vypadávania vlasov zvyčajne nutná. Vhodná strava však môže prispieť k spomaleniu tohto typu vypadávania vlasov. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je dobré vyhnúť sa maškrteniu (napr. sladkostiam a tortám) a dodržiavať zdravý a vyvážený jedálniček, najmä pokiaľ sa po pôrode snažíte zbaviť tehotenských kíl. Mali by ste teda v dostatočnom množstve konzumovať nasledujúce živiny:
- Bielkoviny (ryby, mäso, vajcia a strukoviny);
- Sacharidy (cereálie a celozrnné výrobky);
- Lipidy (napr. olivový olej);
- Železo (červené mäso a niektoré druhy rýb).
Vitamíny proti vypadávaniu vlasov
po pôrode
Medzi vitamínmi pre podporu zdravia vlasov dominujú vitamíny skupiny B:
- Vitamín B3: podporuje cirkuláciu krvi vo vlasových korienkoch. Je obsiahnutý v mandliach, hubách, špargli, avokáde, fazuliach, reďkovke, petržlene a keli;
- Vitamín B5 (alebo aj kyselina pantoténová): podporuje rast vlasov. Je obsiahnutý v zeleri, karfiole, lieskových a vlašských orechoch, cesnaku a avokáde;
- Vitamín B6: posilňuje účinok ostatných vitamínov a pomáha posilniť vlasové vlákno. Je obsiahnutý v hydinovom mäse, sušených banánoch, slnečnicových semienkach, kapuste, špenáte a paradajkách;
- Vitamín B8: reguluje produkciu kožného mazu na pokožke hlavy. Je obsiahnutý v pivných kvasniciach, hubách, strukovinách, keli, mandliach, paradajkách a naklíčených semienkach;
- Vitamín B12: stimuluje obnovu vlasového folikulu. Je obsiahnutý v mäse, vnútornostiach, rybách, hydinovom mäse a riase spirulina.
- Po pôrode je potrebné pri vypadávaní vlasov doplniť aj vitamín D. Je obsiahnutý v oleji z tresčej pečene, mastných rybách, vnútornostiach, vajciach a mliečnych výrobkoch.
Pokiaľ u vás napriek dodržiavaniu zdravého a vyváženého jedálnička vypadávanie vlasov pretrváva, odporúčame obrátiť sa na lekára. Lekár vám predpíše doplnky stravy či vlasové prípravky, prípadne odporučí inú liečbu adaptovanú pre váš typ popôrodného vypadávania vlasov.